Grohling, Galko, Jurzyca
Branislav Gröhling, Ľubomír Galko a Eugen Jurzyca. PHOTO: redakcia/red.

Šafárenie s eurofondami je megaškandál. SaS vyzýva Plavčana na odstúpenie

BRATISLAVA / Strana Sloboda a Solidarita vyzýva ministra školstva Petra Plavčana na okamžité odstúpenie z funkcie. Na dnešnej tlačovej besede SaS to v súvislosti s eurofondovou výzvou na podporu výskumu a vývoja povedal poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling.

Poslanec upozornil na to, že vo výzve uspela s plným počtom bodov napríklad spoločnosť, ktorá mala za minulý rok obrat 7 333 eur. Na predložený projekt pritom získala 5,9 milióna eur. Ďalšia spoločnosť so mzdovými nákladmi za minulý rok 8 400 eur, čiže sotva jeden zamestnanec s minimálnou mzdou, a s obratom 25 600 eur, získala podporu na projekt za 5,8 milióna eur. Spoločnosť pritom nemá ani webovú stránku.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko povedal, že už teraz existuje veľa informácií o tom, že milióny eur na vedu a výskum mali skončiť na účtoch firiem, ktoré o vedu a výskum nezavadili, na účtoch sprostredkovateľov a zrejme aj členov výberových komisií.

Galko tiež upozorňuje, že výdavky na vedu a výskum nemajú nahrádzať bežné investície firiem a devastovať tak konkurenčné prostredie. SaS preto dala celú situáciu do pozornosti Protimonopolnému úradu. Strana upozorňuje, že peniaze častokrát nepôjdu na samotnú vedu a výskum, ale na nákup hardvéru či zariadenia, či na posilnenie infraštruktúry a môžu nepriaznivo ovplyvniť podnikateľské prostredie.

Galko sa tiež pýta, čo robia orgány činné v trestnom konaní. “Keď ide o perzekvovanie niekoho z opozície, vedia byť veľmi aktívni. Keď ide o policajné PR akcie ako úplatok lekárovi vo forme bonboniéry, konajú promptne. Keď však ide o korupčné chápadlá, ktoré smerujú k stranám vládnej koalície, tak sú pasívne a mlčia,” uviedol dnes Galko, podľa ktorého mala polícia už dávno urobiť invazívne úkony. Galko upozorňuje, že každý deň sa objavujú potenciálni svedkovia, ktorí hovoria o úplatkoch či všimnom. Títo ľudia podľa neho už mali vypovedať, mali byť už domové prehliadky.

Gröhling dodal, že ak vláda nepodnikne kroky na nápravu, na jeseň nebudú vyčerpané peniaze na vedu a výskum za 76 miliónov eur. “Ak budú zastavené tieto výzvy, ak sa budú prešetrovať, my o tieto peniaze prídeme. V súčastnosti, keď sa podpisujú jednotlivé zmluvy a vzniká právny nárok na čerpanie týchto eurofondov, a my vieme, že sú tam pochybenia, Európska komisia nám tieto peniaze nepreplatí. Pýtam sa preto ministra financií, či je pripravený na to, že tento objem peňazí pôjde zo štátneho rozpočtu,” uviedol tiež Gröhling.

Viac..  Nákladná cestná preprava v únii vlani klesla o viac ako 1 %

Eugen Jurzyca z SaS dodal, že projekty vo výzve by sa mali hodnotiť inak. Tvrdí, že predkladatelia projektov musia mať za sebou úspechy vo výskume, citácie v kvalitných časopisoch či účasť na konferenciách. Víťaziť by mali tí, ktorí výskum vedia robiť. Dodal tiež, že výzvy musia byť postavené tak, aby sme očakávali nejaké výsledky.

Opatrenia by sa mali týkať aj toho, ako sú vyberaní hodnotitelia projektov, aby mali renomé v oblasti, ktorú hodnotia. Pripomenul, že aj na eurofondy sa vzťahuje princíp hodnoty za peniaze, no často sa na to zabúda. Zdôraznil tiež, že ministerstvo školstva sa nemôže sťažovať, že nemáme témy, ktoré by mohli vedci skúmať.

Načrtol pritom, že vláda sa nevie pohnúť so zdravotníctvom, nevie, ako znížiť rozdiely medzi regiónmi a nevie pohnúť ani s dlhodobou nezamestnanosťou. To sú podľa neho témy, ktoré by mohli organizácie skúmať a témy, ktoré by mohli byť naviazané na výzvu.

Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť v nasledujúcom videu: 

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o rozpočte EÚ: Nemeriame dostatočne výsledky použitých peňazí, považujem to za najväčší problém

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Zadajte Váš e-mail a …