EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Vladimír Maňka: Dôvera v EÚ stúpa. Ľudia si uvedomujú, že za brexitom sú klamstvá populistov
manka
Vladimír Maňka, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Vladimír Maňka: Dôvera v EÚ stúpa. Ľudia si uvedomujú, že za brexitom sú klamstvá populistov

Rok po referende v Spojenom kráľovstve má čoraz viac ľudí v EÚ optimistický pohľad na budúcnosť Európskej únie.

“Príklad Veľkej Británie čoraz viacerým ľuďom otvára oči a ukazuje, že za jej odchodom z EÚ sú klamstvá populistov. EÚ dokáže najlepšie pomôcť svojim obyvateľom, keď všetky krajiny budú postupovať spoločne. Spoločnú cestu potvrdili všetci premiéri, prezidenti, predsedovia všetkých parlamentov. Výsledky a čísla hovoria, že sme na dobrej ceste,” hovorí pre EuropskeNoviny.sk europoslanec Vladimír Maňka.

Počet Európanov, ktorí v súčasnosti optimisticky vnímajú aj stav svojho národného hospodárstva, sa blíži k väčšine. Dôvera v Európsku úniu narastá – dosiahla zatiaľ najvyššiu úroveň od roku 2010 – a podpora eura je väčšia ako kedykoľvek predtým od roku 2004. Okrem toho väčšina respondentov z jedenástich krajín mimo EÚ, v ktorých sa robil prieskum prvýkrát, tvrdí, že EÚ vnímajú pozitívne. To sú niektoré kľúčové výsledky z posledného štandardného prieskumu Eurobarometer, ktoré boli dnes uverejnené s výsledkami bleskového prieskumu Eurobarometer „Budúcnosť Európy – pohľad z krajín mimo EÚ“.

I. Optimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť Európskej únie a stav národných hospodárstiev

Budúcnosť Európskej únie: väčšina Európanov prejavuje optimizmus a ich dôvera v inštitúcie EÚ narastá

Optimistický pohľad na budúcnosť EÚ má väčšina Európanov (56 %), čo je nárast o šesť percentuálnych bodov v porovnaní s jeseňou 2016. Najvýraznejší nárast možno pozorovať vo Francúzsku (55 %, +14 bodov od minulej jesene), v Dánsku (70 %, +13 bodov) a v Portugalsku (64 %, +10 bodov).

Dôvera v EÚ je naďalej na vzostupe a dosahuje 42 % (v porovnaní s 36 % na jeseň 2016 a 32 % na jeseň 2015). Najväčší nárast sa zaznamenal vo Francúzsku (41 %, +15 bodov), v Dánsku (56 %, +11 bodov) a v Estónsku (55 %, +11 bodov). Úroveň dôvery v EÚ sa takisto zvýšila v Nemecku, a to o 10 percentuálnych bodov, čím dosiahla 47 %.

Podobne ako v dvoch predchádzajúcich prieskumoch na jar a na jeseň 2016, úroveň dôvery v národné parlamenty a vlády sa takisto zvýšila na 36 % resp. 37 %, ale zostala pod úrovňou dôvery v EÚ.

40 % Európanov vníma EÚ pozitívne (+5 percentuálnych bodov od jesene 2016) a počet respondentov, ktorí majú pozitívny pohľad na EÚ, sa zvýšil v 24 členských štátoch, najmä vo Francúzsku (40 %, +11 bodov), v Dánsku (42 %, +10 bodov) a v Luxembursku (57 %, +10 bodov).

Napokon, 68 % Európanov sa cíti byť občanmi EÚ, čo je v prípade tohto ukazovateľa doposiaľ najvyššia úroveň.

Hospodárstvo: Pozitívnejšie vnímanie eura a väčšia podpora pre euro

Takmer polovica Európanov si myslí, že súčasný stav ich národného hospodárstva je „dobrý“ (46 %, +5 percentuálnych bodov od jesene 2016). Tento podiel sa v posledných rokoch výrazne zvýšil (+20 bodov od jari 2013; +26 bodov od jari 2009).

Napriek tomu, že medzi členskými štátmi pretrvávajú veľké rozdiely, pozitívne vnímanie situácie v národných hospodárstvach sa posilnilo v 22 členských štátoch, najmä vo Fínsku (59 %, +19 bodov), v Portugalsku (33 %, +18 bodov), Belgicku (60 %, +11 bodov) a Maďarsku (41 %, +11 bodov).

Viac..  Komisia víta rozhodnutie členských štátov o premiestnení agentúr EÚ

V eurozóne takmer tri štvrtiny respondentov podporujú euro (73 %, +3 body), čo je najvyšší počet bodov dosiahnutý od jesene 2004. 80 % respondentov alebo viac podporuje euro v šiestich krajinách: Slovensko, Nemecko, Estónsko, Írsko, Slovinsko a Luxembursko.

II. Terorizmus sa po prvýkrát vníma ako najväčšia výzva, ktorej EÚ čelí:

V odpovediach občanov na otázky týkajúce sa výziev, ktorým EÚ v súčasnosti čelí, sa teraz najčastejšie uvádza terorizmus (44 %, +12 percentuálnych bodov od jesene 2016). Prisťahovalectvo, ktoré bolo hlavnou obavou od jari 2015, je v súčasnosti druhým najčastejšie uvádzaným problémom (38 %, –7 bodov). So značným odstupom za ním nasleduje hospodárska situácia (18 %, –2 body), stav verejných financií členských štátov (17 %, bez zmeny) a nezamestnanosť (15 %, –1 bod). Terorizmus sa vníma ako najväčšia obava pre EÚ v 21 členských štátoch, zatiaľ čo na jeseň 2016 tomu tak bolo len v jednej krajine. Terorizmus a prisťahovalectvo sa uvádzajú ako hlavné výzvy vo všetkých krajinách s výnimkou Portugalska a Švédska.

Na vnútroštátnej úrovni sa za hlavné problémy naďalej považujú nezamestnanosť (29 %, –2 body) a prisťahovalectvo (22 %, –4 body), v oboch prípadoch však s klesajúcou hodnotou. Zdravotná starostlivosť a sociálne zabezpečenie sú teraz na treťom mieste (20 %, +2 body), za nimi nasleduje terorizmus, pri ktorom sa zaznamenal viditeľný nárast (19 %, + 5 bodov). Hospodárska situácia, ktorá bola hlavným problémom na vnútroštátnej úrovni na jeseň 2011, je teraz na piatom mieste (16 %, –3 body).

III. Budúcnosť Európy – pohľad z krajín mimo EÚ

Po prvýkrát sa prieskum Eurobarometer zameral aj na obraz Európskej únie z perspektívy jedenástich krajín mimo EÚ. Tieto krajiny predstavujú 49 % svetovej populácie a 61 % svetového HDP. V troch najľudnatejších z týchto krajín (Čína, India a USA) majú najmenej tri štvrtiny respondentov pozitívny názor na EÚ.

Respondenti vo väčšine krajín, ktoré boli zahrnuté do prieskumu, majú pozitívny názor na EÚ: 94 % v Brazílii, 84 % v Číne, 83 % v Indii, 76 % v Japonsku, 79 % v Kanade, 75 % v USA, 67 % v Austrálii a 54 % v Turecku. Zároveň respondenti v krajinách, ktoré sa nachádzajú bližšie k EÚ (Rusko, Nórsko a Švajčiarsko), majú skôr zmiešané pocity (43 % až 46 % z nich má pozitívny názor na EÚ).

Z prieskumu takisto vyplýva, že EÚ je v krajinách, v ktorých sa prieskum uskutočnil, celkovo vnímaná ako „miesto stability v nepokojnom svete“ – s výraznými rozdielmi od 82 % v Indii po 49 % Turecku; čo však neplatí pre Rusko, kde tento názor zastáva iba 33 % respondentov a 61 % si myslí opak.

Kontext

„Jarný štandardný prieskum Eurobarometer 2017“ (EB 87) sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov v období od 20. do 30. mája 2017. V rámci prieskumu bolo oslovených celkovo 33 180 respondentov z jednotlivých členských štátov EÚ a kandidátskych krajín.

O dac

Odporúčame pozrieť

Timmermans, Tajani

Komisia: Vďaka novému online registru bude EÚ transparentnejšia

Nový online register zjednoduší vyhľadávanie rozhodnutí EÚ prijatých ako delegované akty. Vďaka novému spoločnému online …

 • Peter

  Počuj, Ty Maňka, viedol som diplomatov, tak viem, ako ľahko je “vyrobiť prieskum so želanými výsledkami”: A najlepšie písať o krajinách, kde Ti nerozumejú, aby Ťa poslali do zadku. Skutočnosť je podľa slov ľudí presne opačná. A fakt neviem, ale podľa mňa pritakávaš Pittelovi, opilcovi Junckerovi a mužatke Merkelovej. A na Slovensku zatiaľ ľudí vyhadzujú z práce, z úradu práce bez zákonného podkladu a zákon o pomoci v hmotnej núdzi sa podobá skôr na zákon o nútených prácach. Súdne konanie na Slovensku trvá aj rokov a polícia nestíha grázlov. Neviem, z akého dôvodu by som mal veriť EÚ.

  • Andrej Petrík

   Prečo by si jej mal veriť? Lebo bez nej, EÚ, by to na tom našom Slovensku bolo, pekne po slovensky, ešte omnohooo horšie

  • Rudolf Vlašic

   Maňka jej verí, lebo je pri dobrom válove, to by som aj ja oplýval vierou a optimizmom.
   “EÚ je v krajinách, v ktorých sa prieskum uskutočnil, celkovo vnímaná ako „miesto stability v nepokojnom svete“,
   šak to vidieť na uliciach Paríža, Londýna v Taliansku. nech aspom nezavádzajú, čo vie taký Ind o EÚ ?

  • Stefan Konkol

   Pocuj, Ty Peter, netrep. Pises napr: “…na Slovensku zatiaľ ľudí vyhadzujú z práce…” To si si ozaj nevsimol, ze nezamestnanost na Slovensku klesa?

   A co sa tyka toho, ze “Súdne konanie na Slovensku trvá aj rokov a polícia nestíha grázlov.” je Ti luto za casmi Meciara? Ved vtedy sme neboli este v EU…

   • Peter

    Neviem, kde žiješ, no určite si blahoslavený, lebo si chudobný duchom. Oficiálne miera nezamestnanosti klesá, lebo ´vyhadzujú ľudí z evidencie na základe neexistujúcich paragrafov a vymyslených dôvodov, o čom slniečkárski novinári nepíšu. A viac než 200.000 ľudí je mimo SR. Vypadlo mi, že súdne konanie trvá 24 rokov. Za Mečiarom mi ľúto nie je, ale používaš demagógiu eurohujerov – buď EÚ alebo nie. Pokiaľ však stíhanie grázlov a bezodkladné súdne konanie by malo byť podmienené Mečiarom, radšej by som bol za neho. Nie si náhodou Maňka pod vymysleným nickom?!

    • Stefan Konkol

     Poslednymi dvoma vetami si sa vyfarbil.
     Pises: “. Pokiaľ však stíhanie grázlov a bezodkladné súdne konanie by malo byť podmienené Mečiarom, radšej by som bol za neho.” To chces vazne povedat, ze vtedy nase sudy “bezodkladne” fungovali?

     A predstav si – nie som Maňka. Na rozdiel od teba sa podpisujem plnym menom. Co keby si to aj ty skusil?

     • Peter

      Vyfarbil si sa Ty! Ty si tvrdil, že nefunkčné súdy a Chicagská polícia sú daň za Mečiara mimo moci. A taktiež Ty ideš na svetlo s čiernobielou alternatívou: “Buď EÚ alebo Mečiar” či “Buď EÚ a korupcia alebo Mečiar”! A mimochodom – súdy za Mečiara fungovali lepšie a rýchlejšie.

      Dňa 7. augusta 2017, 11:24, Disqus napísal(-a):

     • Stefan Konkol

      Co mas halucinacie? Kedy som tvrdil “že nefunkčné súdy a Chicagská polícia sú daň za Mečiara mimo moci”??
      Hod link alebo sa ospravedln za klamanie. A konecne sa uz podpis!

     • Peter

      Jednoznačne si to tak namietol. Celkovo máš problém pochopiť zmysel písaného. Aj keď si to stvoril ty.
      Bez
      virů. http://www.avast.com

      Dňa 7. augusta 2017, 12:51, Disqus napísal(-a):

     • Stefan Konkol

      Co ti uz celkom sibe? Kde som to tak namietol? Hod link, alebo sa ospravedln za svoje nehorazne klamstva. A podpis sa!

     • Peter

      Kašlem ti na link. Písať už vieš, tak sa nauč čítať.
      Bez
      virů. http://www.avast.com

      2017-08-07 17:15 GMT+02:00 Disqus :

     • Stefan Konkol

      Ked nevies hodit link, tak aspon odkopiruj ten moj text o ktorom basnis. ctrlC ctrlV – to by si mal zvladnut.

     • Peter

      Keď sa naučíš čítať, ten text ti odkopírujem. Máš ho na konci tvojej prvej reakcie. A stále neviem, aký link chceš. Čo píšem, zažívam osobne, mám všetky úradné papiere v rukách a tie ti skenovať nebudem. A moje meno je moje meno.

      2017-08-07 17:30 GMT+02:00 Disqus :

     • Stefan Konkol

      Moj prvy prispevok sa konci slovami “je Ti luto za casmi Meciara? Ved vtedy sme neboli este v EU…”
      Ako si si z toho vyvodil Chicagsku policiu.ozaj neviem.Ale to, ze sa hanbis pisat pod svojim menom, chapem. Mas preco.

     • Peter

      Napísať to napíšeš a zase to neprečítaš. Polícia v Chicagu bola typická tým, že bola ozbrojenou zložkou mafie a konala proti občanom. Moje meno je moje meno.

      Dňa 8. augusta 2017, 19:59, Disqus napísal(-a):

     • Stefan Konkol

      “Moje meno je moje meno.”
      Co ti ho dakto chce vziat? Otazka je, preco sa skryvas za nick? Ci je ti prijemnejsie urazat spoza búčka?

  • Jaroslav Drapák

   Peter, ja to napisem rovno takto; zlovensko je skurvena fasisticka republika, neda sa tu normalne zit, spinava skurvena banda nenazratych zlodejov serie na obycajnych ludi, nedovolas sa tu nijakeho prava, o nejakych slobodach sa pise iba v osratom toaletnom papieri s nazvom ustava a na tu seru takmer vsetci. Aj vdaka pomerom na zlovensku spochybnujem celu EU.Manka dobre vie, ze sa tu zije drvivej väcsine zle, ale tento fakt bude vedome zakryvat, resp. nikdy tuto skutocnost nespomenie. A tiez si nikdy neprizna, ze prave pre toto ignoranstvo ho porazil kotleba vo volbach do VUC.

   • Peter

    Ďakujem, Hovoril som niečo podobné.

    Dňa 8. augusta 2017, 0:16, Disqus napísal(-a):

 • inšpektor

  Páči sa mi, keď tí, ktorí profitujú z biznisu s názvom EÚ, tento biznis vychvaľujú. No asi by som bol taký istý, veď som obyčajný smrteľník. Výhodnosť členstva pre malé krajiny ako sme my, by objektívne mohla posúdiť asi len odborná komisia mimo EÚ. Nemecko určite nepochybuje o výhodnosti EÚ, o tom nepochybujem ani ja. A nepochybujú o nej ani poslanci v európskom parlamente, vládne strany a všetci tí, ktorí sú prisatí na EÚ fondy. A všetci spoločne ohlupujú tých, ktorí tomu ani za mak nerozumejú.

 • Lubomir Kmotorka

  Aj sa teším, že rozklad EÚ je zabrzdený. Budúcnosť ukáže, či sa poslanci EÚ poučili alebo zase budú robiť všetko pre to, aby sa tento mierový spolok rozpadol. Nechcem to, pretože po rozpade by nasledovali nepokoje a vojny, Kotleby a im podobní blázni by to tu rozbili na šrot.