EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Juraj Miškov: Vráťme slušnosť do politiky!
miskov
Juraj Miškov, predseda strany SKOK - Európski liberálni demokrati. PHOTO: redakcia/archív SKOK.

Juraj Miškov: Vráťme slušnosť do politiky!

Na základe mnohých vedeckých výskumov je pomerne známy fakt, že používanie slov spájaných s násilím, zvyšuje aj u inak mierumilovných ľudí mieru agresivity. V jednom z nich, napríklad, rozdelili účastníkov výskumu do dvoch skupín, ktoré mali skladať do viet tridsať náhodných slov. Prvá skupina skladala vety zo slov, ktoré súviseli s násilím. Napríklad zo slov “im – úder – dá” vznikla veta “dá im úder”. Druhá skupina dostala k dispozícii slová, ktoré nemali s násilím nič spoločného. Napríklad z “dvere – tie – oprav” vzniklo “oprav tie dvere”. Následne dostali všetci rovnakú úlohu – uštedriť inému účastníkovi výskumu dvadsať elektrických šokov, pričom intenzitu elektrického šoku si mohli nastaviť podľa vlastného úsudku. Výsledky boli šokujúce: účastníci, ktorí patrili do skupiny skladajúcej agresívne slová, dávali šoky s dvojnásobnou intenzitou oproti kolegom zo skupiny s nenásilnými slovami.

Podobne, aj používanie neslušných vyjadrení politikov ako “idioti”, “prostitútky”, “hyeny”, slizkí hadi” (Fico) alebo “zlodej”, “debil”, “hajzeľ”, “čurák” (Matovič), ktoré patria skôr do štvrtej cenovej, ale nie do parlamentu znižuje pomyselnú latku slušného správania sa v celej spoločnosti. Slovníkom, ktorí títo politici používajú sa možno dokážu oveľa viac priblížiť voličovi z kysuckej krčmy (rodáci z Kysúc, prepáčia..), zároveň však povyšujú neslušnosť a vulgárnosť na všeobecne prijateľný štandard. Namiesto toho, aby v ľuďoch podnecovali dobro, zodpovednosť a ľudskosť vyvolávajú v nich tie najhoršie spodné prúdy – démonov zla. Keby existoval rebríček miery závisti a nenávisti v európskych krajinách, Slovensko by mu veľmi pravdepodobne kraľovalo.

Viac..  Ján Oravec: Terapia liekovou agentúrou

Ak sa tu jedného dňa nechceme pozabíjať, mali by sme si lepšie všímať slovník polikov a dôrazne odmietnuť tých, ktorí tvrdia, že veci treba ľuďom povedať “natvrdo”, “bez obalu” a “bez servitky”. Neznamená to, že si máme zakrývať oči pred pravdou. Neznamená to, že máme akceptovať korupciu, klientelizmus, nespravodlivosť. Ale na to, aby sme ľuďom hovorili pravdu ešte nemusíme byť za hulvátov.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Juraj Miškov, predseda strany SKOK – Európski liberálni demokrati a bývalý minister hospodárstva.

O Juraj Miškov

Juraj Miškov
Bývalý poslanec NR SR, exminister hospodárstva a predseda strany SKOK!

Odporúčame pozrieť

peniaze

Slovensko patrí medzi trojicu štátov EÚ, ktoré najviac tolerujú korupciu

Európska komisia pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii  uverejnila dva nové prieskumy Eurobarometra, ktoré …

 • V parlamente treba používať taký slovník, aby mu ľudia tam prítomní
  rozumeli. Ak sa bavíte s technikom, bavíte sa technicky. Ak sa bavíte s
  jednoduchým človekom, tak treba voliť jednoduchšie slová. A ak sa bavíte s
  hovädom, tak kľudne ako hovädo. Preto slovník, aký je dnes v parlamente,
  plne zodpovedá účastníkom a dobre mu rozumejú. Ak chcete zmeniť slovník v
  parlamente, tak to nie je vhodné, nerozumeli by mu. Skôr tlačte na národ, aby tam nevolil
  tie nenažrané hovädá ako je Fico či Danko, a potom to bude vyzerať omnoho lepšie.

  • ivosimic

   Ono hovädo zo štyrmi nohami je celkom kultivovaný živočích. Tých dvojnohých by som nazval inak, pretože tie štvornohé by sa mohli uraziť.