EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Negramotní by nemali mať volebné právo, tvrdí poslankyňa Jobbiku
volebne pravo, volby
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Negramotní by nemali mať volebné právo, tvrdí poslankyňa Jobbiku

BUDAPEŠŤ / Podľa poslankyne maďarskej extrémne pravicovej strany Jobbik Dóry Dúróovej by negramotní ľudia nemali mať volebné právo. Nedovoliť nevzdelaným ľuďom voliť by podľa nej zabránilo aj nakupovaniu hlasov.

“Počet ľudí, ktorí nevedia čítať a písať sa u nás zvyšuje. Do tejto kategórie je možné zaradiť až dvadsať percent obyvateľstva,”uviedla poslankyňa.

Na jej vyhlásenia kriticky reagovala aj vládna strana FIDESZ, v prehlásení ktorej sa písalo: “Kto nemá základné vzdelanie, pre Jobbik ani neexistuje.” Vládna strana tiež spochybnila tvrdenia o dvadsiatich percentách Maďarov, ktorí podľa Dúróovej nevedia čítať ani písať. Tvrdia, že si poslankyňa splietla negramotnosť a funkčnú negramotnosť.

Ako uvádza portál novinky.cz, funkčne negramotná osoba nie je schopná čítať a písať v dostatočnej miere na to, aby sa vyrovnala s každodennými požiadavkami spoločnosti. To môže človeku komplikovať život, no neznamená to, že by takýto ľudia vôbec nevedeli čítať a písať.

Viac..  Nad novou vládou Angely Merkel sa zaťahuje. Potenciálny koaličný partner jej povedal nie

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

utecenecka kriza, migranti

Európska komisia žaluje Česko, Maďarsko a Poľsko pre neplnenie migračných kvót

BRUSEL / Európska únia sa súdi s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom za to, že odmietajú …

  • Daniel

    Dajme tomu,dáva to určitú logiku.V prvom rade treba však zakázať extrémistické strany,tieto sú pre svet oveľa väčšia hrozba.

  • ivosimic

    V terajšom svete negramotní = neospravedlniteľné. Zavrieť do táborov, biť a učiť gramotnosti. Pokiaľ by som o tom mohol rozhodovať, tak hlavne biť. Pretože za tú negramotnosť si môžu sami.

  • Algoritmus

    Nielen negramotní, ale aj nezamestnaní. Lebo volebné právo by mali mať len tí, ktorí pozitívne prispievajú k rozvoju spoločnosti. Parazit nesmie mať právo rozhodovať o smerovaní krajiny. A ja osobne by som ešte zvažoval možno aj tých, ktorí odišli do zahraničia. A keď si to nejaký truľo dovolí označiť za diskrimináciu, treba mu pripomenúť, že ani 17 roční mladí ľudia nemajú volebné právo. Takže takzvaná diskriminácia tu už je, len treba správne posunúť jej hranice.