EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Fico chce patriť do prvej ligy EÚ, prispôsobí tomu aj armádu
Fico
Slovenský premiér Robert Fico. PHOTO: © European Union- EP.

Fico chce patriť do prvej ligy EÚ, prispôsobí tomu aj armádu

BRATISLAVA/ BRUSEL / Premiér Fico sa po prvýkrát od vypuknutia koaličnej krízy ukázal medzi novinármi. A to na ministerstve obrany, ktoré patrí SNS. Natíska sa otázka, chcel tým niečo naznačiť? Môžeme iba špekulovať, pretože na novinárske otázky opäť neodpovedal.

Kríza nekríza, škandál neškandál. Premiér Fico chce byť v jadre EÚ spolu s Nemeckom a Francúzskom a na to vraj potrebujeme zmodernizovať slovenskú armádu.

Úsmevy od ucha k uchu a priateľské potľapkávania. U národniarskeho ministra obrany Petra Gajdoša to na rozvod nevyzeralo. A prvý raz od koaličnej krízy prehovoril aj premiér Robert Fico. Koaličné trenice ale nekomentoval.

Fico chce ostať v jadre EÚ

Musíme kúpiť techniku pre pozemné vojsko a rovnako urobiť rozhodnutie pri nákupe lietadiel. Po pracovnom stretnutí s ministrom obrany Petrom Gajdošom to povedal predseda vlády Robert Fico. Premiér zdôraznil, že cieľom je, aby Slovensko nevypadlo z rozhovorov o jadre EÚ. Treba podľa neho spolupracovať s najvýznamnejšími krajinami, napríklad s Nemeckom a Francúzskom.

“Prvá oblasť, kde sa od nás bude očakávať európske správanie, je oblasť vojenskej spôsobilosti,” povedal Fico s tým, že EÚ spúšťa na jeseň program, v rámci ktorého krajiny so záujmom budú môcť viac spolupracovať v oblasti obrany. Slovensko podľa neho nemôže zaváhať a treba byť súčasťou tejto iniciatívy. Fico pripomenul, že končia ruské lietadlá Mig 29 a treba prijať rozhodnutie, ako zabezpečíme vzdušnú ochranu SR.

Viac..  Monika Smolková: V rámci Erasmu už môžu ísť študenti do 170 krajín

Európske riešenia

Ministra obrany Fico požiadal, aby sa ministerstvo zapojilo do všetkých iniciatív, ktoré sa týkajú vojenskej spôsobilosti EÚ na jeseň. Požiadal ho tiež, aby pri nákupe techniky hľadal európske riešenia.

“Ak má Slovensko záujem byť v jadre EÚ, musíme ukázať partnerom, že vieme prijímať rozhodnutia, ktoré sú európske a ktoré hovoria, že to myslíme s EÚ úplne presne,” povedal Fico.

Európska armáda?

Gajdoš po stretnutí vyhlásil, že chceme systémovo riešiť projekty modernizácie vojenských síl. Dôraz treba podľa neho klásť na projekty pozemných a vzdušných síl. Dlhodobý plán a stratégie predložia podľa Gajdoša v septembri na rokovanie vlády. Minister obrany pripomenul, že nejdeme budovať európske ozbrojené sily či európsku armádu.

V rámci stálej spolupráce však podľa neho chceme budovať spôsobilosti ozbrojených síl EÚ. Gajdoš dodal, že treba mať vybudované Ozbrojené sily SR a tieto spôsobilosti môžeme následne ponúknuť do spoločných zdrojov v rámci EÚ.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Katainen

Komisia: Investičný plán priniesol skutočné výhody spoločnostiam v celej Európe

Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali za prijatie nariadenia o predĺžení a posilnení Európskeho fondu pre strategické …

  • Rudolf Vlašic

    Treba armádu, ale nie na to, aby sa na nej nabaľovaly zbrojárske koncerny západnej európy a priatelia spoza oceána.
    I. liga ? Buď tam budú traja silní a ostatní budú plniť funkciu pucákov, ako vojak Švejk u poručíka Lukáše. Nevidím v tom žiadne výáhody, iba pritakávanie za kus žvanca. Nech si strýko Fico myslí o mne čo chce.

  • ivosimic

    Boli časy, keď Martin vyzbrojoval pomaly celé RVHP tankami Považská Bystrica a Dubnica BVP-čkami a guľometmi a nepotrebovali sme kadejaké M-16. Lenže ten zlosyn Havel, takzvaný humanista to zrušil, aby mohol dostávať provízie za nákupy zbraní od “ohavných kapitalistov”, ktorí ho za to vynášali do neba. Darmo, kolaborant sa nezaprie.