zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 31. týždňa 2017

RAST EURÓPSKEJ EKONOMIKY SA V 2. KVARTÁLI ZRÝCHLIL

SLOVENSKO: Ratingová agentúra Fitch sa pridala k ďalším dvom renomovaným agentúram [S&P a Moody’s] a potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Dôvodom potvrdenia nášho ratingu na predchádzajúcej úrovni je podľa agentúry solídny ekonomický rast, prílev zahraničných investícií a znižujúca sa úroveň verejného dlhu. Slabé stránky nášho hospodárstva spočívajú podľa agentúry vo vysokej otvorenosti a orientácii na automobilový priemysel a v nezamestnanosti, ktorá je stále o niečo vyššia ako v iných krajinách s podobným ratingom.

EUROZÓNA: Jedným z najsledovanejších údajov za menový blok bol odhad inflácie za júl tohto roka. Ten ale pozitívne výsledky nepriniesol, keďže rast spotrebiteľských cien v eurozóne nezrýchlil, ale zotrval na júnovej hodnote 1,3 %. Trhy však počítal so stagnáciou inflácie, takže prekvapené neboli.

“Trhy uplynulý týždeň ostro sledovali aj zverejnenie rýchleho odhadu rastu HDP v menovom bloku za 2. tohtoročný kvartál. Ekonomika eurozóny šliapla na plyn a oproti 1. kvartálu zrýchlila tempo svojho rastu. V 2.Q 2017 totiž medziročne vzrástla o 2,1 % [sezónne upravený údaj], zatiaľ čo v 1.Q 2017 rástla pomalšie, o 1,9 %. V porovnaní s prvým kvartálom ekonomika menového bloku posilnila o 0,6 %. Vývoj HDP potvrdzuje, že hospodárstvu eurozóny sa darí. Priaznivo sa v júni vyvíjala aj nezamestnanosť, ktorá opäť mierne klesla na 9,1 % z májovej úrovne 9,2 %,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

PPI inflácia v júni spomalila svoje tempo rastu na 2,5 % oproti májovej hodnote 3,4 %. Prekvapením to ale nebolo, lebo trhy očakávali v júni takéto spomalenie rastu priemyselných cien.

NEMECKO: Vývoj maloobchodných tržieb v Nemecku nepotešil. Tie totižto v júni spomalili svoj medziročný rast len na 1,5 %, zatiaľ čo mesiac predtým vzrástli až o 4,9 %. Trhy síce očakávali spomalenie rasu tržieb maloobchodníkov, ale nie až také výrazné.

USA: Index nákupných manažérov z dielne inštitútu ISM, vyjadrujúci náladu v americkom výrobnom sektore, v júli klesol na 56,3 bodu z júnovej úrovne 57,8 bodu. Pre trhy to ale veľkým prekvapením nebolo, keďže pokles indexu očakávali a napriek poklesu je možné celkovú úroveň indexu hodnotiť dobre. Nálada medzi americkými priemyselníkmi je optimistická, pričom sa očakávajú slušné úrovne objednávok aj výroby.

Viac..  Deficit verejných financií eurozóny aj celej Únie stúpol

Nepriaznivo sa ale vyvíjali príjmy amerických domácností. V júni totiž medzimesačne stagnovali, zatiaľ čo mesiac predtým rástli o 0,3 % a trhy očakávali, že vzrastú aj v júni. Ide o najhorší výsledok od novembra 2016. Bol však spôsobený hlavne znížením príjmov z dividend, úrokov a investícii. Príjmy zahŕňajúce mzdy a platy naopak solídne rástli. Stagnáciu zaznamenali v júni aj osobné výdavky obyvateľstva, keď dosiahli len veľmi mierny rast o 0,1 %, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. V máji výdavky US domácnosti rástli o 0,2 %.

Zaujímavé čísla prišli počas uplynulého týždňa aj z US trhu práce. Súkromný sektor v USA podľa ADP reportu v júli vytvoril 178 tisíc pracovných miest, čo je pozitívny výsledok, ale nedosiahol očakávania trhu [190 tis. miest]. Zaujímavejšia ale bola revízia predchádzajúcej [júnovej] hodnoty smerom nahor – až na 191 tisíc pracovných miest, pričom podľa prvotného odhadu bolo v júni vytvorených „len“ 158 tis. miest. Ešte pozitívnejšie vyšli oficiálne vládne štatistiky z US trhu práce – tzv. Nonfarm Payrolls [NFP]. Podľa nich bolo totiž v americkom hospodárstve vytvorených až 209 tisíc nových pracovných miest [mimo poľnohospodárskeho sektora], čo je výrazne viac [o 29 tisíc] ako očakávali trhy [iba 180 tisíc]. Júlová miera nezamestnanosti splnila očakávania trhu a dosiahla rekordných 4,3 %. Ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti za posledných 16 rokov. Priaznivo sa vyvíjala aj priemerná hodinová mzda, i keď stále platí, že mzdy v USA nerastú tak rýchlo, ako by mohli vzhľadom na vysokú tvorbu pracovných miest a nízku mieru nezamestnanosti. V júli mzdy v krajine zaznamenali 2,5 %-ný medziročný rast, pričom aj v júni rástla hodinová mzda týmto tempom. Výsledky z amerického trhu práce naznačujú, že ekonomike USA sa darí, čo vytvára priestor na zvyšovanie stávok na rast úrokových sadzieb Fed-om.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Deficit verejných financií eurozóny aj celej Únie stúpol

Deficit verejných financií eurozóny podľa sezónne upravených údajov v treťom kvartáli 2022 stúpol na 3,3 …

Consent choices