Monika Smolkova
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Smolková: V Európe nemôžu byť ľudia rôznych kategórií


BRATISLAVA / Rozdiel v kvalite potravín je na Slovensku, ale aj v celej Európe vážny a trvá už 10 rokov. Eurokomisárka pre práva spotrebiteľov, Věra Jourová prišla s riešením. Na októbrovom summite predstaví novú jednotnú metodiku testovania kvality potravín pre celú Európsku úniu, ktorá jednoznačne dokáže, že tento problém existuje a výrobcovia sa už nebudú môcť vyhovárať na zaujatosť krajín.

“Pretože teraz si niekoľko štátov urobili svoje vlastné štúdie, šli na to cez svoju vlastnú metodiku a bez toho, aby som spochybňovala, že tá metodika je správna, práve tí výrobcovia a predajcovia argumentujú, že sa porovnávajú veci neporovnateľné a spochybňujú metodiku testovania. Preto ja chcem mať hotovú jednotnú metodiku pre testovanie, ktoré by sa urobilo všade rovnako,” povedala Eurokomisárka Věra Jourová.

Svoju vlastnú štúdiu pred niekoľkými mesiacmi dokončilo aj Slovensko. Konkrétne Ministerstvo pôdohospodárstva a Štátna veterinárna a potravinová správa, ktoré analyzovali zloženie 22 rôznych výrobkov nakúpených na Slovensku a v Rakúsku. V laboratóriu jasne dokázali, že jeme menej kvalitné potraviny, ako náš susedný štát, ktorý je členom Európskej únie. 

Viac..  Ivan Štefanec: Popri energetike a Ukrajine nezabúdajme na efektívne využitie prostriedkov z plánu obnovy

Ak by ale existovala presná metodika testovania kvality potravín pre celú Európsku úniu, ktorá nebude spochybniteľná, výrobcovia už budú niesť zodpovednosť. “Takto zistené dáta by potom slúžili k začatiu konania voči tým, ktorí sa dopúšťajú nekalej obchodnej praktiky predaja rôzneho tovaru pod rovnakou značkou,” dodala Jourová.

Podobný názor majú aj europoslanci a aktivitu Jourovej podporujú.“Kakaové sušienky, v ktorých nie je kakao, ale náhrada, sú bezpečné, ale nie sú v tej kvalite, ktorá je deklarovaná a spotrebiteľ si ju kupuje. Nemôžu byť v Európe ľudia rôznych kategórií, aby si kupovali druhotriedne tovary,” povedela europoslankyňa Monika Smolková.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska komisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy EUR pre porušovanie zásad právneho štátu

Európska komisia (EK) v nedeľu odporučila pozastaviť poskytovanie finančných prostriedkov Maďarsku pre porušenie princípov právneho …