EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Jana Kiššová: Ako to bude s tými platmi v jadre Európskej únie?
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

Jana Kiššová: Ako to bude s tými platmi v jadre Európskej únie?

Predseda vlády sa poponáhľal zakryť rozkrádanie eurofondov a vládnu krízu novou témou – tentokrát o jadre Európskej únie. Zdôraznil, že tam musíme, no zabudol (alebo nevedel?) povedať, čo to jadro vlastne znamená. Po jeho stretnutí s francúzskym prezidentom Macronom sa však jeho kontúry začali črtať. Bude tvrdé, presiaknuté nezdravým protekcionizmom, diktovaním svojho videnia sveta silnými a obmedzovaním trhu.

Robert Fico nechce, aby mu slovenskí zamestnanci utekali do zahraničia a naopak, aby zahraniční pracovníci konkurovali „srbskými mzdami“ domácim. Preto na stretnutí s francúzskym prezidentom  Macronom súhlasil s návrhom smernice proti sociálnemu dumpingu. Na rozdiel od Poľska a Maďarska, ktorí veľmi dobre vedia, prečo sú proti.

„Pravidlá, ktoré by pracovníkom vyslaným z inej krajiny zaručili rovnaké mzdové podmienky, ako majú tamojší zamestnanci, Slovensko podporuje. Všetci ministri slovenskej vlády súhlasili s tým, ak napríklad slovenská firma pošle pracovníka do Francúzska, mala by mu vyplácať rovnaký plat, ako majú na rovnakom mieste francúzski zamestnanci.“

Ako to už býva v prípade slovenského premiéra, populisticky formulované vety treba preložiť do reálneho jazyka a podrobiť ich skúške správnosti.

Ako by teda tento novodobý druh protekcionizmu vyzeral? Slávny „poľský inštalatér“ si nebude môcť vo Francúzsku určiť cenu svojej práce. Zberač pomarančov v Španielsku bude mať smolu, lebo mu cenu práce bude určovať nejaký španielsky odborár. Podobne budú na tom slovenské sestričky, ktorým vláda nevie vytvoriť podmienky u nás doma. Tak im začnú Fico s Macronom diktovať, koľko im môžu Rakúšania zaplatiť. Výsledkom bude, že poľský inštalatér, „európsky“ zberač pomarančov aj slovenská sestrička zrejme prídu o prácu, pretože domáci ich nebudú vedieť alebo chcieť zaplatiť. O tom, ako by to vyzeralo s futbalistami, som písala v minulosti. Doteraz totiž cenu práce určovala ponuka a dopyt. Tak ako sa na trhové hospodárstvo sluší a patrí. Teraz to bude kto? Úradníci a byrokrati? A kto, ako a za čo to bude celé kontrolovať?

Smutné je, že na takúto vážnu vec dostal premiér Fico „povolenie“ od ministrov per rollam, lebo vládna kríza. Lebo predseda SNS nepustil vlastných ministrov na zasadnutie vlády, a tak nebol priestor na diskusiu. Len tvrdé hlasovanie. Za alebo proti. Žiadne rozobratie situácie, žiadna debata o možných dopadoch. Takto si Fico predstavuje pobyt v onom jadre EÚ.  Macron hrá o popularitu, Fico mu sekunduje a Slovensko „čumí“.

Viac..  Monika Smolková: Startupy treba začať podporovať už na školách

Bežného zamestnávateľa alebo zamestnanca pritom môže aj šľak trafiť. V celej tejto téme nejde len o Ficovu neokomunistickú predstavu, že všetci majú mať všade rovnako. Ide aj o predstavu, ktorá je namierená proti základným pilierom, na ktorých je postavená Európska únia. Tá predsa nie je len o slobodnom pohybe turistov a študentov. Je aj o slobodnom pohybe tovarov a služieb. A pracovnej sily. Teda o tom, aby človek mohol svoju prácu ponúknuť kdekoľvek v rámci Európskej únie za cenu, ktorú sám uzná za vhodnú. Aj o tom, aby naše automobilky mohli u nás vyrobené automobily ponúknuť napríklad v Portugalsku za cenu, ktorú uznajú za vhodnú. Alebo aj toto bude vec, ktorú Macron navrhne zmeniť a Fico (bez akejkoľvek diskusie vo vláde) v Bruseli odmáva? Aj v prípade vývozu áut predsa vyvážame lacnú pracovnú silu, no tá napodiv (alebo zatiaľ?) nikomu nevadí.

Reálnym dôsledkom pre našich ľudí bude, že v krajinách, kde boli doteraz žiadanou pracovnou silou, už nebudú vítaní. Pretože budú drahí. Vziať ľuďom slobodnú vôľu pracovať kdekoľvek za koľkokoľvek nenarúša len princíp slobodného európskeho trhu, zasiahne aj konkurencieschopnosť Európy. Celoplošne v Európskej únii takto totiž vzrastie priemerná mzda, ktorá bude len ťažko konkurovať celosvetovej.

A to len preto, lebo Fico a sociálni inžinieri potrebujú byť populárni. A v týchto horúcich letných dňoch najmä prekryť škrípanie vo vládnej koalícii. Žiaľ, nedoplatia na to len naši zamestnanci, ale aj zamestnávatelia a spotrebitelia. Pretože na trhu práce, kde všetkých manuálnych pracovníkoch odčerpali sociálnymi inžiniermi naočkované a štátom (daňami našich daňových poplatníkov) tučne dotované automobilky, už takmer nie je možné inak získať pracujúcich len zháňať zahraničných robotníkov. Ale náklady na nich (ich zohnanie, ubytovanie, cestovné) sú nemalé. A na konci dňa bude ich mzdu diktovať nejaký papaláš z Francúzska, z Belgicka alebo z Bratislavy.

Toto fakt niekomu dáva zmysel? Takto má vyzerať oné jadro Európskej únie? Regulácie, obmedzovanie a diktovanie?

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravila Jana Kiššová, predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov a podpredsedníčka strany SaS.

O Jana Kiššová

Jana Kiššová
Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov, podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita, poslankyňa NR SR /SaS/.

Odporúčame pozrieť

Merkel

Chcete peniaze, musíte byť solidárni s utečencami, odkazuje Merkel

BERLÍN / Štáty očakávajúce finančnú podporu Únie, musia v riešení migračného problému prejaviť solidaritu, prehlásila podľa …

 • Daniel

  To sú zase socialisti! Všetkého Veľa škodí!

 • zamocnik

  Mám tomu rozumieť tak že keď k nám príde pracovať napr. lekár z Francúzka tak dostane plat ako majú lekári na Slovensku?

  • Maran Kirsch

   Neboj sa ten do toho nášho zdravotníckeho bordelu nepríde ani za svoj francúzsky plat.

 • Marek LACZKO

  Pracujem V zahraničí turek má 17 eur A Slovák má 13 eur prečo za tú istu prácu mám nárok ties 17 eur A prváda je taká za vám dajú 17 eur len treba na nich pritlačiť podľa mňa konečne prišiel navrch ktorí schvaľujem A nebojím sa toho že by som mal problém O prácu?!! lebo V zahraničí nás potrebuju priam sa prosia

 • jozef13

  Páni nedajte sa obalamutiť tomu Ficovi on nemá právomoc ani Makron tiež nariadiť zahraničným firmám komu aký plat majú dať ,ani to neni pravda že Slovákov menej platia ano menej za menej kvalifikovanú prácu, Fico nech sa stará v prvom rade o platy na slovensku aby nemuseli ludia odchádzať do zahraničia ten súdruh to rozpráva len pre blbých predpokladá že je ích u nás vela ale myslím že pri dnešných možnostiach aj internetu bude mladých z lepším rozhľadom a vlastnou predstavivosťou len pribúdať a nedajú sa tak ľahko obalamutiť takým Ficom, ale aj tak tí Slováci čo idú do zahraničia robiť za tie nízke platy sa nechcú vrátiť domov k tým “vysokým”

  • Stefan Konkol

   Blby prispevok, Jozef.

 • Viem Nepoviem

  mala chybicka. nie vsetci ministri suhlasili s vyplacanim zahranicnych platov slovenskym robotnikom. prave naopak – minister socprc sa pat minut mohutne rozculoval na ta3, ako on zabrani vyplacaniu nemeckej minimalnej mzdy slovenskym kamionistom. takeho rozculeneho som ho dovtedy nevidel. bolo to na webe, kym to nescenzurovali. zostal len perex, z ktoreho je ale dodnes zrejme, o co islo:
  http://www.ta3.com/clanok/1055575/nie-vsetci-pracujuci-v-nemecku-dostanu-minimalnu-mzdu.html

 • opolak

  Madam Kiššová povedané slovami Mudr. Štrosmayera, keby hlúposť mala krídla , tak tu budete poletovať ako holubička. Pre časom všetci aj vy nadávali Ficovi, že ponúka Slovákov ako lacnú pracovnú silu, všetci sa rozčuľovali nad tým , prečo EU nevyrovná platy, keď sa to má stať , tak zase všetci plačú , že na to doplatíme. Darmo Slovákovi nevyhovieš, ani keď mu budeš tŕňom riť lízať.

 • Stefi Hornik

  Rajda Kiss a co tak povedat ludom skutocnu pravdu o vasom volebnom programe?
  To by bolo to najlepsie co by ste vy oligarchovia, otrokari a podnikatelia urobili.

  • Stefi Hornik

   sulik.sk/wp-content/uploads/2016/11/odvodovy-bonus-3-sulik-mihal.pdf

   Citajte na strane 8:
   http://www.strana-sas.sk/file/4329/agenda2020_A5.pdf

   Docitate sa tam: 3.1.4. zrušíme definíciu závislej činnosti
   Co to znamena?
   My z SAS mame fantasticky program ak sa dostaneme do vlady.
   Vieme ako zrusit zametnavatelsky vztah – zavislu cinnost teda zamestnanec – zamestnavatel a teda cely narod pride o vyhody, ktore zavisla cinnost poskytuje ako napriklad stratite narok:
   na dovolenku
   na stravne listky
   zrusime minimalnu mzdu,
   zlikvidujeme zdravotne zabezpecenie,
   zlikvidujeme socialne zabezpecenia,
   zrusime vsetky druhy dochodkov ako sirotsky, vdovsky, vdovecky, starobny,
   naklady na bezpecnost pri praci si budete platit sami robosi,
   zrusime 8 hodinovy pracovny cas a pracovat budete podla nariadenia podnikatela,
   zrusime priplatky za pracu v sobotu, nedelu a vo sviatok a dalsie.
   Preco nevyuzit toho, ze narod je tak naivny, nezorientovany a lahko manipulovatelny.
   Zastupujeme 1 % zamenstnavatelov a chudobu potrebujeme iba v case volieb, aby sme sa dostali do organov statnej spravy a vlady

 • inšpektor

  Pozerám, že doteraz tu bývalo málo príspevkov a boli pomerne vecné, od ľudí, ktorí aj čomusi rozumejú. Ale už aj tu sa zrejme nasťahovali “vyslanci” z hlavnej vládnej strany. Jej bossovia nenechajú nič na náhodu.