Merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkel. PHOTO: © European Union.

Merkel: Islam patrí do Nemecka, moslimovia prispievajú k úspechom krajiny

BERLÍN / Islam podľa nemeckej kancelárky Angely Merkel patrí k Nemecku. Štyri milióny moslimov prispievajú k úspešnosti spolkovej republiky. Merkel to povedala v nedeľu v predvolebnej televíznej debate so svojim vyzývateľom Martinom Schulzom. Obhajovala tiež svoju migračnú politiku.

Merkel bola v debate konfrontovaná so štatistikou, podľa ktorej si dve tretiny Nemcov myslia, že islam ku krajine nepatrí. Uviedla, že skeptickému postoju ľudí rozumie, vzhľadom k tomu, že sú vo svete v mene islamu páchané teroristické útoky. Zároveň ale poznamenala, že v Nemecku žijú štyri milióny moslimov, takže islam ku krajine patrí.

Šéfka nemeckej vlády sa tiež nechala počuť, že Berlín nebude tolerovať islamských kazateľov nenávisti. “Kazatelia nenávisti nemajú v našej krajine čo hľadať,” povedal aj Schulz, podľa ktorého je ale iba výrazná menšina moslimov radikálna.

Merkel v debate obhajovala svoju migračnú politiku z krízového roku 2015. Išlo podľa nej o veľmi dramatickú situáciu, v ktorej bolo správne utečencom pomôcť otvorením hraníc. Nevedela si predstaviť, že by sa Nemecko na hraniciach pokúšalo tisíce utečencov zastaviť vodnými delami.

Schulz s postupom Merkel z väčšej časti súhlasil, mala ale podľa neho dopredu informovať svojich európskych kolegov. Integrácia utečencov, ktorých do Nemecka v rokoch 2015 a 2016 prišlo 1,2 milióna, podľa neho môže byť úlohou pre celú generáciu. Podobne to vidí aj šéfka nemeckej vlády. “Máme integračné problémy,” uviedla Merkel.

Viac..  Boris Johnson súri dohodu s Európskou úniou, obchodné rokovania v Londýne obnovili

Diváci na strane kancelárky

Merkel pripustila tiež chyby nemeckej vlády v migračnej politike, ktoré vidí predovšetkým v tom, že sa Berlín v minulosti viac nevenoval situácii utečencov v mimo európskych krajinách.

Schulz bol podľa divákov jednoznačne útočnejší, čo sa očakávalo, pretože jeho strana SPD stráca na konzervatívnu úniu CDU/CSU zhruba 14 percentuálnych bodov. Za útočnejšieho ho označilo 87 percent divákov, Merkel len 5 percent.

Lepšie argumenty ale podľa divákov, ktorých podľa odhadov malo byť až 20 miliónov, mala Merkel (44 percent k 38), ktorá pôsobila tiež kompetentnejšie (64 ku 20 percentám). Svojho vyzývateľa porazila aj v oblastiach, ako je dôveryhodnosť (49 k 29 percentám) a sympatickosť (49 percent k 31). Schulz zase pôsobil ako bližší občanom (55 percent k 24).

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nemecko predlžuje čiastočný lockdown. Skončiť má tak ešte pred vianočnými sviatkami

V stredu sa nemecká kancelárka Angela Merkelová dohodla so spolkovými premiérmi na predĺžení čiastočného lockdownu, ktorý …