peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

ROZPOČET: Deficit štátneho rozpočtu sa blíži k miliarde eur

BRATISLAVA 4. septembra – Štátna správa hospodárila počas ôsmich mesiacov tohto roka s deficitom 993 mil. eur. V samotnom auguste sa tak deficit štátneho rozpočtu prehĺbil o 227,2 mil. eur.

V medziročnom porovnaní to znamenalo nárast schodku o takmer 382 mil. eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu za osem mesiacov pritom medziročne klesli o 7,5 % na 8,192 mld. eur, kým celkové výdavky sa znížili o 3 % na 9,185 mld. eur.

Ako ďalej informoval rezort financií, daňové príjmy, ktoré tvoria podstatnú časť celkových príjmov štátu, medziročne klesli o 3,1 % na 7,025 mld. eur. Ministerstvo pritom kvantifikuje, že pri dani z pridanej hodnoty príjmy medziročne stúpli o 277,6 mil. eur, pri spotrebných daniach o 58,3 mil. eur, pri dani z príjmov fyzických osôb o 8,5 mil. eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti o 8,8 mil. eur. Na druhej strane hovorí o poklese príjmov z korporátnej dane a zrážkovej dane, v tomto prípade však už sumy nekvantifikuje. Vzhľadom na rast príjmov väčšiny daní však zrejme výber dane z príjmov právnických osôb klesol o stovky miliónov eur.

Medziročne výrazne klesli aj príjmy štátu z eurofondov, a to o 44,6 % na 563 mil. eur. Príjmy štátneho rozpočtu z dividend boli naopak vyššie o 22,7 %, keď dosiahli 83,2 mil. eur. Ostatné príjmy štátneho rozpočtu boli v porovnaní s ôsmimi mesiacmi vlaňajška nižšie o 0,7 % na úrovni 521 mil. eur.

Viac..  Plán obnovy neumožňuje Slovensku meniť reformy, hovorí Céline Gauer z Európskej komisie

Na strane výdavkov ďalšie výdavky štátneho rozpočtu, ktoré zahŕňajú aj bežné výdavky na chod štátneho aparátu, oproti vlaňajšku klesli o 1,2 % na 6,908 mld. eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali naopak medziročný nárast o 4,4 % na 831,3 mil. eur.

V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu Európskej únie eviduje rezort financií medziročný pokles o 37,2 % na 575,5 mil. eur, s čím súvisí aj úspora zdrojov spolufinancovania vo výške 52 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni na druhej strane medziročne vzrástol o 57,8 % na 334 mil. eur.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lockdown

AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od dnešnej polnoci 90 dní. …