auto, cesta
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vodiči, pozor. Na slovenských cestách pribudnú autá s volantom na pravej strane

BRATISLAVA / Sme cudzincami vo vlastnej krajine. Toto hovoria majitelia áut s volantom na pravej strane. Na Slovensku ich totiž najmä po dovoze z Anglicka, nemôžu oficiálne prihlásiť. Prichádza však zásadná zmena. Priamo od Európskej komisie.

Majitelia áut s volantom na pravej strane sú dlhé roky v nevýhode. Na Slovensku im totiž zákon vozidlo s opačným riadením nedovolí zaregistrovať.

Slovenská republika zákaz obhajovala najmä zložitosťou šoférovania takýchto áut na našich cestách. Ich nevýhoda sa napríklad prejavuje pri predbiehaní, keď má vodič zakrytý výhľad.

“Našim hlavným argumentom proti schváleniu registrácii a bezpečnosti vozidiel bola bezpečnosť cestnej premávky,”povedala Zuzana Viciaňová, hovorkyňa ministerstva dopravy.

Európske inštitúcie to však vôbec neuznali. Takéto autá totiž po Slovensku jazdia tak či tak, bez ohľadu na krajinu registrácie. Prišiel teda okamžitý pokyn na nápravu.

Viac..  Michal Wiezik: Aj keď EÚ dospela k dohode o konci spaľovacích motorov, Rada jej účinok odložila

“Povoliť preregistráciu vozidiel, ktoré majú riadenie na pravej strane. Aktuálne je návrh v medzirezortnom pripomienkovom konaní a jeho účinnosť sa predpokladá na máj 2018,” doplnila Viciaňová.

Úplná legalizácia týchto áut môže priniesť zásadné zmeny. Očakáva sa ich zvýšený dovoz, doteraz ho brzdili iba drahé zahraničné poistky.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

nevedalova

Katarína Roth Neveďalová: Svoje prvé vystúpenie v pléne som venovala Slovensku. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices