EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / PREHĽAD: Najčastejšie mýty o migrácii a ochrane vonkajších hraníc EÚ
migracia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

PREHĽAD: Najčastejšie mýty o migrácii a ochrane vonkajších hraníc EÚ

EÚ sa veľmi intenzívne usiluje zlepšiť ochranu svojich vonkajších hraníc a získať plnú kontrolu nad prisťahovalectvom. Už dnes vidíme konkrétne výsledky. 

EÚ pracuje na zlepšení spoločných opatrení,  a zároveň pomáha štátom v teréne, aby zvládli prílev migrantov.

EÚ sa stará o to, aby sme s utečencami a migrantmi zaobchádzali ľudsky, ako je nám v Európe vlastné.

Rúcame mýty             

Utečenecká kríza odhalila niektoré nedostatky ochrany hraníc a imigračnej politiky EÚ. Ľudia z celej Európy v šoku sledovali otrasné zábery z niektorých gréckych ostrovov či častí Talianska. EÚ však na to s vynaložením veľkého úsilia spoločne odpovedala novými opatreniami a vyčlenila prostriedky na ochranu hraníc a riadenie migrácie. EÚ pomáha najviac zasiahnutým krajinám, a zároveň prispieva k zlepšeniu spolupráce medzi všetkými členskými štátmi. Spoločný postup je dôležitý aj z hľadiska bezpečnosti.

Prehľad niektorých opatrení, ktoré EÚ prijala na ochranu našich vonkajších hraníc a kontrolu masovej migrácie z tretích krajín:

EÚ pomáha svojim členským štátom v teréne. Pomohla zriadiť registračné centrá, tzv. Hotspoty – päť v Grécku a štyri v Taliansku. Okrem toho vyslala do príslušných orgánov v týchto krajinách rôznych odborníkov z iných členských štátov, aby prispeli k zlepšeniu riadenia migračných tokov. EÚ pre tieto tímy pomohla zabezpečiť moderné prístroje na snímanie odtlačkov prstov, aby sa ľudia registrovali, vybavovali a preverovali lepšie, ako doteraz.

Európska pobrežná a pohraničná stráž a Europol chcú zastaviť tisíce ľudí pred tým, aby riskovali životy plavbou cez Stredozemné more. Spojili svoje kapacity, aby mohli efektívnejšie vyšetrovať a rozkladať siete prevádzačov a obchodníkov s ľuďmi. Na podporu štátov v tomto úsilí založila EÚ tzv. Európske stredisko pre boj proti prevádzačstvu. Okrem toho EÚ aktívne vyhľadáva, zadržiava a likviduje plavidlá zločincov.

EÚ spolupracuje s tretími krajinami, z ktorých migranti pochádzajú alebo cez ktoré prechádzajú, v rôznych oblastiach – napr. pri zabraňovaní konfliktom a budovaní štátu. Cieľom je obmedziť dôvody, ktoré ľudí vyháňajú von z ich krajín. Takisto sa v týchto krajinách snažíme podporovať udržateľný rozvoj a odstraňovať chudobu. V Afrike EÚ spolupracuje s Africkou úniou, Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) a štátnymi orgánmi v Etiópii, Mali, Nigeri, Nigérii a Senegale, aby sa im podarilo zastaviť zločinecké prevádzačstvo. Napokon EÚ poskytuje utečencom a migrantom v krajinách zasiahnutých krízou humanitárnu a rozvojovú pomoc, napr. Turecku, Libanonu, Jordánsku a Iraku, ako aj tým krajinám, z ktorých do EÚ prichádza najviac migrantov.

Podľa dohody z marca 2016 sa všetci noví nelegálni migranti alebo žiadatelia o azyl prichádzajúci z Turecka na grécke ostrovy, ktorých žiadosť bola zamietnutá ako neopodstatnená alebo neprijateľná, vrátia do Turecka. Stane sa tak po individuálnom posúdení ich žiadostí o azyl v súlade s európskym a medzinárodným právom. Za každého Sýrčana, ktorého vrátia do Turecka, sa z Turecka dostane priamo do EÚ iný Sýrčan, ktorý sa nepokúsil prekročiť hranice nelegálne. Vďaka tejto dohode sa prílev migrantov do Grécka znížil o 97 %. Zároveň sa EÚ zaviazala poskytnúť Turecku na roky 2016 a 2017 3 miliardy eur na podporu utečencom (z nástroja pre utečencov v Turecku).

Viac..  V Poľsku už v nedeľu nenakúpite. Vláda chce postupne obmedziť predaj

V októbri 2016 začala svoju činnosť Európska pohraničná a pobrežná stráž, ktorej cieľom je správa a ochrana našich hraníc na tých najzraniteľnejších miestach. EÚ  tak navyšuje prostriedky členských štátov a posilňuje ich opatrenia. Momentálne na vonkajších hraniciach pôsobí asi 1700 príslušníkov (888 v Grécku, 407 v Taliansku, 126 v Bulharsku a 193 v Španielsku a 55 na Západnom Balkáne), ktorí doplnili stavy vyše 100 000-člennej stráže v členských krajinách.

V niektorých oblastiach treba zabrať:

Členské štáty sa dohodli, že sa podelia o zodpovednosť a premiestnia oprávnených žiadateľov o azyl, ktorí jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu, z Grécka a Talianska do iných krajín EÚ. K 4. septembru 2017 členské krajiny premiestnili 27 695 osôb.

Tento mechanizmus povinného premiestnenia žiadateľov o azyl z Grécka a Talianska (celkový záväzok 98 255 žiadateľov o azyl) je vyjadrením solidarity s oboma krajinami. Bol prijatý v čase, keď do Európy prichádzali denne tisíce utečencov, ktorí potrebujú európsku ochranu. V súčasnosti je situácia výrazne lepšia, prichádza menej utečencov a aj preto je počet žiadateľov o azyl, ktorí by mali byť premiestnení z Grécka a Talianska oveľa nižší ako záväzky prijaté v roku 2015.  Takmer všetky krajiny svoje záväzky napĺňajú a z Grécka a Talianska bola premiestnená absolútna väčšina žiadateľov. Vzhľadom na to, že ešte stále sú v Taliansku a Grécku oprávnení žiadatelia o premiestnenie, očakávame, že členské štáty zvýšia svoje úsilie pomôcť v tejto situácii.

Hoci vďaka vyhláseniu EÚ a Turecka sa prílev do Grécka výrazne zmenšil, Taliansko je aj naďalej pod nesmiernym tlakom – v roku 2016 zaznamenalo rekordný počet 123 000 žiadateľov o azyl (podľa Eurostatu). Cez núdzové financovanie dostalo Taliansko celkovo 147 miliónov eur, ktorými sa navýšila suma 592 miliónov eur vyčlenených pre túto krajinu v rámci národných programov migrácie, integrácie a vnútornej bezpečnosti 2014 – 2020.

Problémom je nízky počet migrantov, ktorí sa po zamietnutí ich žiadostí o azyl vracajú do svojej domoviny. Vrátených migrantov je málo najmä v dôsledku nedostatočnej spolupráci zo strany tretích krajín. To priviedlo EÚ k readmisným dohodám, ktoré tretím krajinám stanovujú jasné povinnosti, ako zaobchádzať s ľuďmi, ktorí sa vrátia z EÚ. Okrem toho sa členské štáty EÚ dohodli, že sprísnia uplatňovanie pravidiel návratu migrantov, v tom im bude pomáhať Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž.

Vedeli ste, že? 

O dac

Odporúčame pozrieť

Lambertz

Európsky výbor regiónov: Oslabenie súdržnosti by oslabilo budúcu jednotu EÚ

VR vyzýva členské štáty, aby na najbližšom zasadnutí Európskej rady vyjadrili podporu silnej politike súdržnosti …

 • Daniel

  Po takomto neschopnom začiatku a reakcii vedenia EÚ na imigračnú vlnu, sa dá len ťažko uveriť tomu čo je tu napísané.
  Tiež vyjadrenia “politikov” ako napr. Remzi, celej tejto neschopnosti, pridávajú punc totálneho zlyhania kompetentných! Bohužiaľ tak to cíti väčšina bežných ľudí.

  • Jaro Ondrcka

   Tak kde sú tie milióny utečencov, o ktorých kvíkali na internete proruské svine, čo mali prísť 100% toto leto?

   • Daniel

    Z toho čo si tu vypotil, si jasný stav ani trochu nepopísal. Skôr mi pripadáš ako manipulátor, KREMĽOBOT.

    • Jaro Ondrcka

     Takže ešte raz. Pomaličky čítaj a zhlboka dýchaj. Ruskí bratia a ich posluhovači nám tu vypisovali, že toto leto príde do Európy minimálne 1 milión uprchlíkov. A pravda je aká? Neprišli. Teraz mi povedz. Mýlili sa súdruhovia, alebo EU niečo robí? Obidve odpovede sú pre teba ponižujúce. Tp, že prichádzajú uprchlíci je v EU realita niekoľkých desaťročí. Nič nové. To len pre postkomunistické krajiny je všetko nové a nepochopiteľné. Nezabúdaj, že aj my Slováci sme ekonomickí migranti.

     • Daniel

      Ty si jasný prípad a určite máš problém aj sám so sebou,tak radšej dýchaj ty, aby tvoj mozog nemal deficit kyslíku. Potom si mimo realitu a dávaš pomätené návrhy.

      ZAHRANIČIEEURÓPA dnes 11:31 1
      Na Cyprus sa priplavilo 305 migrantov na dvoch lodiach. Sú medzi nimi muži, ženy aj deti.

     • Jaro Ondrcka

      Do milióna stráááášne ďaleko.

     • Daniel

      Vyhľadaj odbornú pomoc,ináč ti neviem poradiť.

     • Daniel

      UPRCHLICKÁ KRIZE
      Bič a cukr. Brusel chce nabízet státům EU za přijatého migranta 60 tisíc euro
      ECHO24, ČTK133 NOVÉ 10. ZÁŘÍ 2017
      Share9 Tweet1
      0
      Státy Evropské unie by v budoucnu mohly dostávat 60.000 eur (1,57 milionu korun) za každého migranta přijatého podle kvót, uvedl dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) s odvoláním na vyjednávání v rámci osmadvacítky. Zemím, které by uprchlíků přijímaly velmi málo, by se peníze naopak odečítaly.

      Spor o přerozdělování uprchlíků už dva roky výrazně komplikuje vztahy v rámci EU, členské země se proto snaží najít kompromis, který by pomohl tento nesoulad překonat. Podle FAZ by mohl kompromis vypadat tak, že se dublinský systém pro případ nouzové situace doplní o mechanismus na přerozdělení maximálně 200.000 žadatelů o azyl.

 • Algoritmus

  Takže všetko je vlastne v poriadku. A ja hlúpy som sa zbytočne obával.