EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Monika Beňová: Pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru by bolo motiváciou pre členské štáty
benova
Europoslankyňa Monika Flašíková. PHOTO: © European Union - EP.

Monika Beňová: Pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru by bolo motiváciou pre členské štáty

Európsky parlament (EP) sa bude na úvod tohto týždňového plenárneho zasadnutia zaoberať pristúpením k Istanbulskému dohovoru, ktorý sa týka predchádzania násilia páchaného na ženách, domáceho násilia a boja proti nemu. Pristúpenie Európskej únie (EÚ) k tomu dohovoru navrhla Európska komisia v marci minulého roku.

Slovenská republika podpísala Istanbulský dohovor prostredníctvom vtedajšej a zároveň súčasnej ministerky spravodlivosti, ako jeden z prvých štátov vôbec ešte v roku 2011. Nasledovať malo jeho prerokovanie vládou a prijatie parlamentom. K tomu však doposiaľ neprišlo.Podstata dohovoru pritom spočíva v úcte k rovnocennému postaveniu žien a ich právam na ochranu, bezpečný a dôstojný život,“ priblížila poslankyňa EP Monika Beňová.

Kritici mu vyčítajú nejednoznačné formulácie a podsúvanie tzv. rodovej ideológie.Ide skutočne o zástupné témy, ktoré nie sú podstatou tohto dokumentu. Násilie páchané na ženách má cezhraničný charakter, no v EÚ nie je ani len minimálna miera harmonizácie, ktorá by nám pomohla v boji proti tomuto zlu,“ uviedla europoslankyňa. Istanbulský dohovor podľa nej ponúka aspoň čiastočný rámec, vďaka ktorému sa možno tejto forme násilia spoločne postaviť. Pristúpenie k nemu zo strany EÚ môže byť podľa mňa motivačné pre krajiny, ktoré tak ešte neurobili,“ zdôraznila.

Viac..  Fico v Bruseli predstavil projekt v Líbyi, s Babišom si už potykal

Takýto krok pritom nebude pre jednotlivé členské štáty znamenať žiadne veľké prispôsobovanie sa.Pribudlo by len obmedzené množstvo úloh, ktoré spadajú do kompetencie Únie. Tí, ktorí dohovor odmietajú navyše tvrdia, že pravidlá, ktoré prináša už v legislatíve aj tak máme. Znamená to, že žiadne veľké zmeny by sa nekonali. Ženy by však z hľadiska svojej ochrany získali na väčšej istote,“ uzavrela Monika Beňová.

O dac

Odporúčame pozrieť

Katainen

Komisia: Investičný plán priniesol skutočné výhody spoločnostiam v celej Európe

Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali za prijatie nariadenia o predĺžení a posilnení Európskeho fondu pre strategické …

 • Algoritmus

  Každý muslim schvaľuje násilie páchané na ženách. Má to vštepené islamom. Ale to vám nevadí, vy pokrytci. Budete sa tváriť, že ochraňujete ženy, ale násilníkov po státisícoch privážate do Európy.

  • Stefan Konkol

   Mas koran nastudovany? Poznal si sa osobne s nejakym moslimom?

   • Algoritmus

    Ano, u nas na intraku jeden nahanal chalana s nozom v ruke po chodbe. Len preto, lebo mu nedovolil fajcit u seba na izbe a ked to ignoroval, zobral muslimovi cigaretu z ust a zahasil ju. Tym ho na smrt urazil a zasluzil si smrt.

    • Stefan Konkol

     Volajako menis temu – zacal si pisat o nasili na zenach.

     • Algoritmus

      A pokračoval som písaním o násilí všeobecne. Pýtal si sa, či som poznal nejakého osobne. Odpovedal som ti. Ale nevieš stráviť, že si dostal odpoveď, ktorá sa ti nepáči a nezapasovala ti do systému, akým si sa chystal ďalej argumentovať. Zmier sa s tým.

     • Stefan Konkol

      Takze ty vies, ako som sa “chystal ďalej argumentovať”. Hm… Nepreceňujes sa?

     • Algoritmus

      Nie. Ešte nejaké otázky?