Domov / TECHNOLÓGIE / WiFi4EU: Bezplatný prístup na internet vo vybraných verejných priestoroch EÚ
wifi
Ilustračné PHOTO: © European Union.

WiFi4EU: Bezplatný prístup na internet vo vybraných verejných priestoroch EÚ

Verejné priestory a centrá spoločenského diania by mohli v budúcnosti zaviesť prístup na internet zdarma. Parlament 12. septembra hlasuje o návrhu Komisie, ktorý nesie názov WiFi4EU. 

„Je to príležitosť, ako dať všetkým Európanom prístup k budúcnosti – vysoko kvalitný internet zdarma bez ohľadu na to, odkiaľ sú, kde žijú a koľko zarábajú,“ vysvetľuje hlavnú myšlienku projektu WiFi4EU portugalský socialista Carlos Zorrinho, ktorý vypracoval správu k návrhu Komisie.

Cieľom tejto iniciatívy je sprístupniť WiFi bezplatne na verejných miestach aj v odstrčenejších kútoch Európy. Na prvú fázu – do roku 2020 – tu bolo vyčlenených 120 miliónov eur, počíta sa s tým, že WiFi zdarma by tak mohlo dostať okolo 6000 komunít.

O inštaláciu WiFi4EU sa môžu prihlásiť verejné inštitúcie a bude plne financované z únijných fondov. Ktokoľvek sa potom bude môcť pripojiť na internet na verejných miestach, či už sú to knižnice, parky, múzeá alebo stanice.

Viac..  Na Slovensku pracuje už vyše 73 tisíc cudzincov, v júni ich pribudla takmer tisícka

Počas rokovaní o návrhu Parlament nástojil na tom, aby boli granty udeľované len v tom prípade, ak bude pripojenie bez reklám a od užívateľov sa nebudú vyžadovať osobné údaje na komerčné účely.

Ako to bude fungovať v praxi?

„Bude to veľmi jednoduché. Inštitúciám, ktoré sa zapoja do projektu, vydáme kupóny, pomocou ktorých si potom nainštalujú pripojenie,“ popisuje proces poslanec Zorrinho. Jednoduché to bude aj pre užívateľov: postačí jedna registrácie do siete WiFi4EU a budete sa môcť pripájať všade, kde  bude dostupná.

Už začiatkom budúceho roku

O návrhu bude Parlament hlasovať v utorok 12. septembra, pokiaľ ho schváli, projekt sa bude môcť rozbehnúť už začiatkom budúceho roku.  Prihlášky sa budú vybavovať podľa poradia, v akom prídu, pričom sa bude prihliadať aj na určité kvóty pre jednotlivé krajiny.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

Cudzinci tvoria osem percent populácie hlavného mesta

BRATISLAVA – Až osem percent z približne 430-tisíc obyvateľov Bratislavy tvoria cudzinci, čo je približne …