EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Anna Záborská: Za vyrúbané stromy v EÚ požadujeme povinne vysadiť nové
zaborska
Anna Záborská, europoslankyňa. PHOTO: redakcia/red.

Anna Záborská: Za vyrúbané stromy v EÚ požadujeme povinne vysadiť nové

ŠTRASBURG / Európskym stromom dochádza dych. Nielenže starnú, ale ani tie vyrúbané sa nenahrádzajú novými. Európsky parlament preto chce, aby sa za stromy, ktoré sa odstránia, povinne vysádzali nové. Inak totiž nebudeme schopní dostatočne znižovať emisie skleníkových plynov.

Nedávne prieskumy ukázali, že až 75 % obyvateľov Európskej únie má obavy o životné prostredie. Podľa europoslancov sú obavy oprávnené. Navrhujú preto novú legislatívu, ktorá má životnému prostrediu pomôcť, a to povinným vysádzaním stromov, namiesto tých vyrúbaných. “Chceme, aby sa členské štáty snažili kompenzovať lesy, ktoré sú vyťažené,” uviedla slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Europoslanci nepožadujú len povinné vysádzanie. Problém majú aj lietadlá. Keďže sa v najbližších rokoch očakáva rapídny nárast leteckej dopravy, lietadlá, ktoré nebudú spĺňať emisné normy, budú čakať na letiskách ešte vyššie pokuty. “Podstatnú časť emisií tvorí hospodárstvo, lesné hospodárstvo, domácnosti, ale aj závody a fabriky, ktoré vyrábajú a púšťajú skleníkové plyny do ovzdušia,” uviedla slovenská europoslankyňa Monika Smolková.

Viac..  Takmer tretina komunálneho odpadu v EÚ končí na skládkach. Recykluje sa len obmedzená časť

Nová legislatíva sa má týkať všetkých oblastí. Europoslanci tvrdia, že ak by sme v súčasnosti nezačali riešiť výrub stromov ani emisie z lietadiel, klimatickú dohodu z Paríža by sme nedokázali dodržať.

O red

Odporúčame pozrieť

Monika Smolkova

Monika Smolková: Dodržiavaním pravidiel energetickej únie ušetríme toľko energie, koľko spotrebuje Taliansko za rok

ŠTRASBURG / Európsky parlament po krátkej zimnej prestávke opäť zasadá, aby sa venoval kľúčovým témam roku …