emisie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Smrtiace diesle. Naftové motory spôsobia v Európe ročne 4 500 predčasných úmrtí

BRATISLAVA / Autá s dieselovými motormi, ktoré prekračujú zákonné limity pri produkcii emisií, spôsobia v Európe ročne predčasnú smrť viac ako 4,5 tisícom ľudí. Vyplýva to z výsledkov medzinárodného prieskumu.

Správa prichádza dva roky po tom, čo automobilka Volkswagen priznala, že do svojich vozidiel s naftovými motormi inštalovala softvér, ktorý dokázal rozpoznať, kedy je automobil predmetom testov a umelo znížiť údaje o skutočnom objeme vyprodukovaných emisií.

Znečistenie ovzdušia má v Európskej únii, Nórsku a vo Švajčiarsku spôsobiť každý rok celkovo približne 425 tisíc predčasných úmrtí, z čoho nadmerné emisie naftových áut zodpovedajú za 4 560 obetí. Riziká sú najväčšie v oblastiach s vysokou koncentráciou naftových áut, ako je napríklad severné Taliansko, uvádza sa v štúdii, na ktorej spolupracovali Medzinárodný inštitút pre aplikované systémové analýzy so sídlom v Rakúsku, nórsky meteorologický inštitút a technologická univerzita vo švédskom Göteborgu.

Viac..  Robert Hajšel o nových pravidlách povinného zmluvného poistenia v EÚ: Nemôže sa stávať, aby klient nebol odškodnený

Viac informácií a dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie

Zelená transformácia Európy: EK investuje 1,5 miliardy eur do projektov čistých technológií

Komisia otvorila druhú výzvu na predkladanie návrhov zameranú na veľké projekty financované z inovačného fondu. …