diskriminacia
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

V únii pociťuje 39 percent moslimov diskrimináciu

VIEDEŇ ,BRUSEL / Väčšina moslimských imigrantov, ktorí v prvej či druhej generácii žijú v niektorej z 15 členských krajín EÚ, cítia sunáležitosť s týmto štátom a často dôverujú demokratickým inštitúciám viac než väčšinovej populácii. Vyplýva to z prieskumu, ktorý medzi viac než 10 000 ľuďmi z 15 unijných krajín uskutočnila viedenská Agentura EU pre základné práva. Prieskum tiež ukázal, že 39 percent opýtaných pociťovalo v posledných piatich rokoch opakovane diskrimináciu pre svoj etnický či imigrantský pôvod.

K diskriminácii, obťažovaniu a častejším policajným kontrolám jednoznačne prispieva viditeľne nosená symbolika, napríklad tradičné či náboženstvom podmienené oblečenie. Pri hľadaní práce zaznamenalo podľa prieskumu diskrimináciu pre oblečenie 35 percent moslimských žien, ale len 4 percentá mužov.

Diskrimináciu priamo na základe svojho náboženského presvedčenia pociťovalo 17 percent opýtaných. Pri hľadaní bytu, práce či zdravotného ošetrenia hrala podľa prieskumu u polovice respondentov diskriminačnú úlohu ich farba pleti, fyzický vzhľad či meno.

“Každý incident a zločin z nenávisti poškodzuje ich zapojenie do spoločnosti a znižuje šance pri hľadaní zamestnania,” upozornil šéf FRA Michael O´Flaherty. Hrozí tak podľa neho riziko, že sa títo ľudia a ich komunity odcudzia väčšinovej spoločnosti s možnými nebezpečnými dôsledkami.

Plné občianstvo krajiny, v ktorej žijú, malo podľa prieskumu len 53 percent moslimských respondentov. Ďalších 15 percent malo povolenie k pobytu platné na dobu kratšiu než päť rokov či takým dokumentom vôbec nedisponovalo.

Viac..  Nelegálna migrácia do EÚ je podľa Frontexu opäť na vzostupe

Skoro polovica (48 percent) respondentov nemala problém s tým, že by si člen rodiny vzal niekoho s iným náboženským vyznaním. Problémy by s tým malo 17 percent opýtaných. V nedávnom prieskume Eurobarometru medzi únijnou populáciou dalo pritom 30 percent respondentov najavo, že by im prekážalo, keby sa ich syn či dcéra zamiloval do niekoho s moslimským vierovyznaním.

Moslimom, ktorí sa zúčastnili prieskumu, vo väčšine (92 percent) nevadia susedia iného vierovyznania. Plných 23 percent by ale malo problém mať za suseda homosexuála či bisexuála a 30 percentám by ako sused vadila transsexuálna osoba. Ženy boli v prieskume k podobným možnostiam o niečo otvorenejší než mužskí respondenti.

Prieskum FRA uskutočnila medzi 10.527 ľuďmi, ktorí sa sami označili za moslimov, v Rakúsku, Belgicku, na Cypre, v Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Taliansku, na Malte, v Holandsku, v Slovinsku, Španielsku, Švédsku a v Británii.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Nelegálna migrácia do EÚ je podľa Frontexu opäť na vzostupe

Počet ľudí snažiacich sa vstúpiť do Európy bez povolenia tento rok značne vzrástol. V utorok …