smolkova
Monika Smolková, europoslankyňa /SMER-SD/. PHOTO: redakcia/red.

Monika Smolková: V EÚ pribudne 6000 wifi miest, kde sa budeme môcť zadarmo pripojiť na internet

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU http://bit.ly/videoblogy

„Je to príležitosť, ako dať všetkým Európanom prístup k budúcnosti – vysoko kvalitný internet zdarma bez ohľadu na to, odkiaľ sú, kde žijú a koľko zarábajú,“ vysvetľuje hlavnú myšlienku projektu WiFi4EU portugalský socialista Carlos Zorrinho, ktorý vypracoval správu k návrhu Komisie.

Cieľom tejto iniciatívy je sprístupniť WiFi bezplatne na verejných miestach aj v odstrčenejších kútoch Európy. Na prvú fázu – do roku 2020 – tu bolo vyčlenených 120 miliónov eur, počíta sa s tým, že WiFi zdarma by tak mohlo dostať okolo 6000 komunít.

O inštaláciu WiFi4EU sa môžu prihlásiť verejné inštitúcie a bude plne financované z únijných fondov. Ktokoľvek sa potom bude môcť pripojiť na internet na verejných miestach, či už sú to knižnice, parky, múzeá alebo stanice.

Viac..  Europoslanec Šimečka kritizuje postup ministerstva zdravotníctva. Krajčímu poslal otvorený list

Počas rokovaní o návrhu Parlament nástojil na tom, aby boli granty udeľované len v tom prípade, ak bude pripojenie bez reklám a od užívateľov sa nebudú vyžadovať osobné údaje na komerčné účely.

Ako to bude fungovať v praxi?

„Bude to veľmi jednoduché. Inštitúciám, ktoré sa zapoja do projektu, vydáme kupóny, pomocou ktorých si potom nainštalujú pripojenie,“ popisuje proces poslanec Zorrinho. Jednoduché to bude aj pre užívateľov: postačí jedna registrácie do siete WiFi4EU a budete sa môcť pripájať všade, kde  bude dostupná.

Už začiatkom budúceho roku

Prihlášky sa budú vybavovať podľa poradia, v akom prídu, pričom sa bude prihliadať aj na určité kvóty pre jednotlivé krajiny.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Mnohé škody na ekonomike v dôsledku koronakrízy sa ešte neprejavili

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Počet videní: 198 Viac..  …