Domov / POLITIKA / Nemci rozhodli. Merkel a únia konzervatívnych strán ostávajú pri moci
Merkel
Angela Merkel. PHOTO: © European Union- EP.

Nemci rozhodli. Merkel a únia konzervatívnych strán ostávajú pri moci

BERLÍN / Nedeľné parlamentné voľby v Nemecku vyhrala konzervatívna únia CDU/CSU kancelárky Angely Merkel. V novom Spolkovom sneme bude treťou najsilnejšou stranou protiimigračná a protiislamská Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Potvrdili to oficiálne výsledky volieb, zverejnené po sčítaní hlasov vo všetkých obvodoch. CDU/CSU získala 33 percent hlasov, sociálni demokrati dostali 20,5 percent. AfD s 12,6 percentami sa stala treťou najsilnějšou silou v novom Spolkovom sneme.

Oficiálne výsledky nemeckých parlamentných volieb potvrdili víťazstvo koalície CDU/CSU kancelárky Merkelovej, protiimigračná AfD bude tretia najsilnejšia.

Na druhom mieste skončila Sociálno-demokratická strana (SPD) Martina Schulza s 20,5 percentami a tretia je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 12,6 percentami. Ďalej nasledujú Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá získala 10,7 percenta, ľavicová Die Linke s podporou 9,2 percenta a Zelení s 8,9 percentami

Viac..  Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 36. týždňa 2019

Volebná účasť podľa ARD dosiahla 75,9 percenta.

 Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

elektrokolobezka

Berlín zaznamenal za tri mesiace 74 nehôd elektrokolobežiek

Počas troch mesiacov, odkedy v nemeckej metropole Berlín povolili používanie populárnych elektrokolobežiek, zaznamenala polícia 74 …