potraviny
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Slovensko bojuje proti dvojakej kvalite potravín

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dnes vystúpila v Európskom parlamente k problému dvojakej kvality potravín a diskutovala s europoslancami i odbornou verejnosťou. V rámci príprav na Spotrebiteľský samit v Bratislave rokovala aj s eurokomisárkou pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věrou Jourovou.

„Ukazuje sa, že boj agrorezortu proti deleniu zákazníkov na dve triedy má opodstatnenie v celej únii. Stále viac krajín zisťuje, že problém sa týka aj. A nie sú to len rozdiely medzi členskými krajinami na východe a západe EÚ, ale testy ukazujú, že aj medzi západnými členskými krajinami navzájom,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V Európskom parlamente o problematike dvojakej kvality diskutovala s europoslancami, zástupcami výrobcov i spotrebiteľov o aktivitách v tejto oblasti.

Šéfka slovenského agrorezortu rokovala aj s eurokomisárkou pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věrou Jourovou o prvom návrhu Európskej komisie, ktoré by mali viesť k zamedzovaniu praktík dvojakej kvality. „Vítame aktivity Európskej komisie a pani eurokomisárky. Ide o prvý krok v boji proti dvojakej kvalite, ktorú považujem za neospravedlniteľné zavádzanie zákazníkov na jednotnom európskom trhu,“ uviedla G. Matečná.  S eurokomisárkou Jourovou hovorili aj o októbrovom Bratislavskom samite k dvojakej kvalite a ďalších krokoch i spolupráci členských krajín EÚ.

Viac..  AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravuje na najbližší týždeň viacero aktivít. V utorok v Bratislave zasadne k téme dvojakej kvality expertné fórum V4 + 7 členských krajín EÚ, ktorých spotrebitelia sú zasiahnutí týmito praktikami. „Tlačiť na neférové a nekalé správanie sa niektorých výrobcov, ktorí delia občanov Európskej únie do dvoch tried v snahe čo najviac zvýšiť zisk začína prinášať prvé plody. A neskončí, pokiaľ výrobcovia a obchod nepochopia, že predávať rovnaký tovar, s rovnakým obalom v rôznej kvalite sa v Európskej únii nielen nevyplatí, ale aj nesmie,“ dodala G. Matečná.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lockdown

AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od dnešnej polnoci 90 dní. …