EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Jana Kiššová: Ďakujem, že vám to nie je ľahostajné…
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

Jana Kiššová: Ďakujem, že vám to nie je ľahostajné…

Predseda vlády a minister vnútra sa správajú ako nezodpovední vodiči, ktorí uháňajú v aute cez obec dvestokilometrovou rýchlosťou. Miesto toho, aby zaplatili pokutu či prišli o vodičák, vyzývajú všetkých vodičov, aby sa nebáli nahlasovať cestných pirátov. Absurdné? Presne takto vyzerá ťaženie vlády proti korupcii.

V pondelok sa uskutočnil už tretí protikorupčný pochod. Ulice Bratislavy zaplnili nespokojní občania, ktorí sa už ďalej nevládzu pozerať na korupčné správanie súčasnej vlády. Účastníci pochodu skandovali heslá požadujúce odchod Kaliňáka, špeciálneho prokurátora Kováčika, či policajného prezidenta Gašpara. Odstúpenie Kaliňáka je požiadavkou organizátorov pochodu, ako aj predmetom petície s viac ako 70 000 podpismi. Vo vyspelých demokraciách podobné pochody a petície často nevidíme. Je to predovšetkým z dôvodu vyššej miery politickej kultúry a sebareflexie politických špičiek. Očakávať však vyvodenie zodpovednosti a slušný prístup od Kaliňáka či Fica je čistou utópiou.

Kauzy Bašternák či Gorila dlhodobo traumatizujú slovenskú spoločnosť a sú hrubým pošliapaním posledných zvyškov demokracie. Ficovi a jeho družine „podnikateľov“ to však zjavne nevadí. Súčasnú vládnu koalíciu držia pri živote najmä záujmy pochybných kruhov v jej pozadí, ktoré by za normálnych okolností so svojimi podnikateľskými zručnosťami neprežili ani jeden účtovný rok. Pretože oni nevedia čo je to podnikať. Netušia, čo znamená vymyslieť biznis plán, zohnať financie, zamestnať ľudí, zrealizovať zákazku, zaplatiť dane (áno, aj DPH) a dokonca sa aj dočkať úhrady faktúr (že, pán Široký?). Všetko nasvedčuje tomu, že akékoľvek zmiernenie korupcie nie je v záujme akcionárov vládnej strany Smer-SD. Pretože tieto skupiny pri slovíčku „transparentnosť“ musia listovať v slovníku cudzích slov.

Fico opakovane vyhlasuje, že boj s korupciou je prioritou vládnej koalície a ľudia mu majú korupciu ohlasovať. Ako to dopadlo v praxi, sme si mohli overiť v prípade Filipa Rybaniča, poslaneckého asistenta môjho kolegu Jozefa Rajtára. Za to, že si pozrel podozrivé transakcie na účte Róberta Kaliňáka, mu hrozí basa natvrdo. Skutočne obrovská motivácia pre každého občana tejto krajiny, aby sa nebál korupciu nahlasovať.

Už len čakám, kedy sa premiér Fico postaví na tlačovej konferencii a povie: „Korupcia u nás skutočne neexistuje, pretože napriek našej niekoľkonásobnej výzve ju nikto nenahlásil.“ A minister Kaliňák naďalej ostane vo svojej funkcii a premiér Fico nerušene bývať v Basternákovom byte.

Viac..  Monika Smolková: Program Erasmus zásadne mení študentom život

Protikorupčné opatrenia napríklad z Rumunska sú skvelým príkladom, že bojovať proti korupcii je možné aj na najvyšších politických priečkach, len treba chcieť. Veľmi dobre funguje aj tamojší recept na boj s papalášizmom. Nezávislý Národný protikorupčný úrad poľuje na korupciu aj na najvyšších miestach a neváha zatvárať ani ministrov. Spolu s úspechmi rastie dôveryhodnosť tejto nezávislej inštitúcie a záujem občanov o veci verejné. Listujúc v správach zo sveta si kladiem otázku, ako je možné, že v iných krajinách je politická kultúra oveľa väčšia ako u nás. Z funkcií odstupujú politici za oveľa menšie prehrešky. Tak napríklad: Predseda talianskej strany Liga severu odstúpil kvôli korupcii. Primátor zemetrasením zničenej Aquily odstúpil kvôli korupčnej afére. Šéfka madridskej pobočky Ľudovej strany odstúpila kvôli korupcii. Bulharský minister zdravotníctva odstúpil pre korupciu.

Často sa stretávam s názorom, že súčasný stav a smerovanie Slovenska na čele so SMER-om sa nedá zmeniť. Osobne si to nemyslím a preto plne podporujem každú aktivitu, ktorá má potenciál očistiť politiku od príživníkov, korupcie a papalášizmu. Slovensko podobné aktivity potrebuje a žiada si ich. Protikorupčné pochody sú jasným dôkazom a signálom, že nie každému je osud tohto štátu ľahostajný a nie každý je ochotný sledovať rozkrádanie verejných financií. Veci verejné patria všetkým, nie len politikom.

Preto, milí študenti, vážení účastníci protikorupčných protestov. Ďakujem vám, že budúcnosť našej krajiny vám nie je ľahostajná. Ďakujem za to, že sa zaujímate o veci verejné a nebojíte sa ozvať a vyjsť do ulíc. Čím nás bude viac, tým pravdepodobnejšie bude, že korupcii začne zvoniť umieráčik.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravila Jana Kiššová, predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov a podpredsedníčka strany SaS.

O Jana Kiššová

Jana Kiššová
Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, predsedníčka Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov, podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita, poslankyňa NR SR /SaS/.

Odporúčame pozrieť

samit EU

Posledný samit v Bruseli neodstránil nezhody medzi štátmi

BRUSEL / Ani posledný bruselský samit neodstránil nezhody medzi štátmi pri pohľade na to, ako riešiť …

 • Algoritmus

  Korupcia u nás je gigantická, ale odstúpenia ministrov v zahraničí by som nám za príklad nedával. Odstúpenie je len cirkus pre naivky. Papaláš dostane tučný balík a potom akože hrdo a so cťou odíde. Finančne zabezpečený a za vodou do konca života. A nastúpi ďalší s vedomím, že ani jemu sa nemôže nič stať, preto sa mu kradnúť oplatí. To, čo zo zahraničia vnímame ako politickú kultúru, je v skutočnosti len vyšší stupeň zakrývania korupcie. Majú v tom dlhšiu históriu, preto sa to lepšie naučili. Takže celý rozdiel je len v tom, že na západe sa kradne noblesne a potichu, kým u nás chrapúňsky a otvorene.

  • bambulka

   No to máš velmi zlé informácie v zahraničí odstúpia aj za bločky od kaderníka či dovolenka alebo len náznak korupcie v danom rezorte. Ale zbytočne tu nejaká SaS-rka bude niečo tvrdiť, ked SAS je samotné za ožobračovanie naroda a klamarsku rovnu dan, ktorá nie je nikde vo svete tento hnusny dvackový experiment zavedený dzurindom, pokracujuc ficom a poradcom predch. vlád Sulikom.
   – DPH všetky vyspelé štáty základná DPH od 0-5% az potom kategorie
   – vratkárečenie u nás nemá odoby 8mld vybrat a 6 milard rozdat
   – progresívnne dane, neexistuje ako Sulik ci Fico všetko aj 10 eur zdaniť a este aj odvody, všade do 10 tis nulove dane, CR do 10 tis ck nulove dane aj odvody, podnikatelia všade bežne aj 30-35% to bolo naposledy za Mečiara-dalsi zlodej
   – všade dotácie nájmov – 70% obyvatelstva pod priemernou mzdou by ich musela poberat, naklad na bývanie nesmie presiahnut 30%, cesi kludne aj celý najom preplatia detto ostatné štáty
   – rodinna politika nulová už aj SLovinsko Polsko cez 114 eur prídavky, cesi 2-3x vyšši bonus, madari detto prídavky, bonus-t,j cela vyspelá EU 2-15x násobné vyššia podpora v rodinnej politike
   – fyzicke osoby tu zatazit na 70% a pravnicke minimum, detto niektorí živnostníci i ked tu musím uznať poctivých malých živnostníkov ved tu máme vyšší odvod ako v Rakúsku
   -Rakúsko dava každému dieťatu pri nástupe do školy cez 100 eur
   – USA bez vratiek, VB nulova DPH potraviny, tu len vratkárcia
   – eurofondy, dotacie, všetko rozkradnúť
   – vysoká prezamestnanosť v štátnej správe 5x viac
   – enormné vysoké pokuty a náklady exekúcii
   Nejaký Sulik s rovnou danou by nikde vo svete neuspel. A fico a spol, dzurinda atd by uz davno sedeli v chládku.
   – Prezident už ani nehovorím vratkár, podvodník samozrejme aj jeho rodina vratane jeho syna napojení na Soros fondy a Goriliu rodinu
   To sme teda štát. Nádhera.Tu niet koho absolutne volit. Cely system prehnity

   • bambulka

    A priamu demokraciu prirodzene nechcú ani media ani mimovladky, lebo všetko je prepojené a napojené na rozpočet, 400 eur. pracujucim ostava na živobytie 2-3 na den. Hnus

    • Daniel

     Ak myslíte PD, ktorá sa v minulosti formovala aj na SVK, tak toto radšej ani nespomínajte!

   • Algoritmus

    Však ja súhlasím s tým, že odstúpia. Len tvrdím, že sú to prázdne gestá. Lebo korupcia je aj na západe. A obrovská.

 • Daniel

  Veľmi dobre popísané. Ďakujem p.poslankyňa! Držím Vám prsty, len tak ďalej.