EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Utečenecká kríza: Europoslanci budú riešiť stratégiu EÚ a zamietnutie žalôb Slovenska a Maďarska
Vybor EP
Zasadnutie výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). PHOTO: © European Union-EP.

Utečenecká kríza: Europoslanci budú riešiť stratégiu EÚ a zamietnutie žalôb Slovenska a Maďarska

Pokrok pri presúvaní žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka a z tretích krajín, ktoré prichýlili veľký počet utečencov, bude vo štvrtok predmetom rozpravy výboru EP pre občianske slobody.

Konečný termín premiestnenia 160.000 žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka do ďalších členských štátov Únie, na ktorých sa prostredníctvom dvoch rozhodnutí o núdzovej relokácii dohodli ministri v Rade EÚ v septembri 2015, už uplynul. Dosiaľ sa pritom podarilo premiestniť iba 29.144 žiadateľov.

Európska únia sa tiež v spolupráci s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zaviazala presídliť viac ako 20.000 žiadateľov o azyl z krajín za hranicami EÚ, vrátane Libanonu, Jordánska a Turecka. V tejto súvislosti bolo zatiaľ do Európy premiestnených viac ako 17.000 ľudí.

Európska komisia v stredu zdôraznila, že všetky oprávnené osoby, ktoré dorazili na územie Talianska a Grécka do 26. septembra, musia byť premiestnené do ďalších krajín EÚ. Exekutíva Únie tiež apelovala na členské štáty, aby aj po tomto dátume preukazovali solidaritu s tými, ktorí ju najviac potrebujú.

Viac..  Kažimír zaželal Centenovi veľa síl. Jeho rozhodnutia sa dotknú každého občana EÚ

Komisia chce podporiť presídľovanie utečencov na územie EÚ aj finančne a navrhuje vyčleniť 500 miliónov eur za presídlenie 50.000 žiadateľov o azyl. Cieľom tohto opatrenia je zabrániť tomu, aby sa utečenci vydávali na riskantnú cestu a zverili svoje životy do rúk pašerákom.

Poslanci výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) vo štvrtok zhodnotia dohodu s Tureckom z marca 2016 o riadení migračných tokov, ktorá viedla k výraznému zníženiu príchodov utečencov na grécke ostrovy. Marten Verwey, koordinátor EÚ pre vykonávanie vyhlásenia EÚ a Turecka, poslancom predstaví výsledky tejto spolupráce.

Poslanci si tiež vypočujú výklad právnej služby EP k rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ, ktorým zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu povinného premiestňovania žiadateľov o azyl. Oba členské štáty napadli druhé rozhodnutie Rady (ministrov) EÚ o dočasných relokáciách, ktoré predpokladalo premiestnenie 120.000 žiadateľov o azyl, a Súdny dvor žiadali o jeho zrušenie.

O dac

Odporúčame pozrieť

hazard

Komisia ukončila konania vo veci porušovania právnych predpisov v oblasti hazardných hier

Európska komisia, v súlade so svojím politickým záväzkom strategickejšieho prístupu pri uplatňovaní práva EÚ, sa …

  • Algoritmus

    Demonštrácia hlúposti EÚ: “Komisia chce podporiť presídľovanie utečencov na územie EÚ aj finančne a navrhuje vyčleniť 500 miliónov eur za presídlenie 50.000 žiadateľov o azyl. Cieľom tohto opatrenia je zabrániť tomu, aby sa utečenci vydávali na riskantnú cestu a zverili svoje životy do rúk pašerákom.”
    Ak chceme zabrániť tomu, aby sa utečenci vydávali na riskantnú cestu, treba ich zaviesť tam, odkiaľ prišli, aby si tí ostatní uvedomili, že nemá cenu sa sem trepať. Austrália hneď na začiatku migračnej vlny otočila na mori dva člny a tretí už nikdy neprišiel.
    A nech si to celé financujú Nemci, keď sú takí blbí, že si zase zvolili Merkelovú. Zaslúžia si to.

  • Daniel

    Tak to sa môžte dať vypchať!