EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Monika Beňová: Na nespravodlivé odmeňovanie žien musíme upozorňovať kým neuvidíme pokrok
Benova
Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Na nespravodlivé odmeňovanie žien musíme upozorňovať kým neuvidíme pokrok

Európsky parlament sa bude na úvod plenárneho zasadnutia opätovne zaoberať potrebou zlepšovania ekonomického postavenia žien v spoločnosti. V mnohých členských krajinách Európskej únie (EÚ) mu totiž bránia nezmyselné sociálne normy a diskriminačná legislatíva.

„Téma rovnakej pláce za rovnakú prácu tu musí byť opakovane preto, že nestráca na aktuálnosti,“ priblížila europoslankyňa Monika Beňová. Pripomenula zároveň, že Európsky parlament v tejto oblasti nemá potrebné právomoci. Napriek tomu musíme na daný problém otvorene upozorňovať dovtedy, kým v jednotlivých členských štátoch nebude vidno jednoznačný pokrok,“ zdôraznila.

Podľa štatistík sú ženy v priemere vzdelanejšie ako muži, no stále zarábajú o takmer pätinu menej. V prípade ich dôchodkov sú tie rozdiely ešte násobne vyššie. Na Slovensku počúvame o najnižších počtoch nezamestnaných od vzniku samostatného štátu. Stále však patríme medzi krajiny s najväčšími rozdielmi v odmeňovaní mužov a žien. Je skutočne najvyšší čas s tým niečo robiť,“ zdôraznila europoslankyňa. Podľa nej by sa téma v prípade záujmu a politickej vôle mohla dostať napríklad aj do vládou pripravovaného sociálneho balíka.

Viac..  Monika Smolková: Poľnohospodársku politiku EÚ je potrebné komplexne reformovať

Mzdová nerovnováha má negatívny vplyv aj na rozpočtové príjmy jednotlivých krajín. Spravodlivejšie podmienky na trhu práce by tak priniesli pozitívny efekt aj v tejto oblasti,“ povedala Monika Beňová. Dôležitým faktorom je aj zvyšovanie zastúpenia žien v manažérskych pozíciách.Tu by mali ísť príkladom jednotlivé inštitúcie a organizácie EÚ. Aj v ich rámci totiž v súčasnosti existuje na vedúcich miestach veľký nepomer,“ uzavrela.

O dac

Odporúčame pozrieť

Katainen

Komisia: Investičný plán priniesol skutočné výhody spoločnostiam v celej Európe

Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali za prijatie nariadenia o predĺžení a posilnení Európskeho fondu pre strategické …

  • Algoritmus

    Ale už prestaňte s tými sprostosťami! Ukážte mi firmu alebo inštitúciu, kde na rovnakých postoch zarábajú muži viac ako ženy! Nič také neexistuje. Je predsa logické, že muž sa dostane v kariérnom raste ďalej ako žena, ktorá strávi 6 rokov života na materskej. Snáď by ste, ženy, nechceli, aby vás firmy umelo a nezaslúžene dvíhali na vyššie posty na úkor zamestnancov, ktorí majú pre viac odpracovaných rokov bohatšie skúsenosti ako vy. Ďalšia vec je, že ženy dobrovoľne nastupujú do slabšie platených zamestnaní, čiže sú z nich upratovačky, učiteľky, zdravotné sestry a podobne. Nikto ich do toho nenúti. Čiže ak chceme byť spravodliví, poďme sa baviť nie o tom, prečo zarábajú tak málo učitelia a zdravotní pracovníci a upratovači bez ohľadu na pohlavie. A nie ženy.