Aleksandar Vucic
Srbský prezident Aleksandar Vučič. PHOTO: © European Union.

Srbsko: Prezident v súvislosti s katalánskym referendom kritizoval

Európska únia ukázala “dvojité štandardy a pokrytectvo” tým, že odmietla katalánske referendum, avšak nie nezávislosť Kosova. Vyhlásil to srbský prezident Aleksandar Vučič. Ako uviedol, jeho vláda podporuje teritoriálnu integritu Španielska, jedného z piatich štátov únie, ktoré odmietli uznať samostatnosť Kosova.

Bývalá srbská provincia vyhlásila jednostranne nezávislosť v roku 2008, čomu predchádzala krvavá vojna v rokoch 1998 – 1999. Kosovo uznali Spojené štáty a väčšina krajín Európskej únie, nie však Rusko a Čína.

Nezávislosť Katalánska v nedeľnom referende podporilo približne 90 percent hlasujúcich. Volebná účasť dosiahla 42,3 percenta, čo predstavuje zhruba 2,26 miliónov oprávnených voličov. Centrálna vláda v Madride považuje hlasovanie za nelegálne. Európska únia vyzvala na urýchlené obnovenie politického dialógu a stability v krajine.

Viac..  Nový začiatok v oblasti migrácie: Budovanie dôvery a dosiahnutie novej rovnováhy medzi zodpovednosťou a solidaritou

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bilcik

V. Bilčík: Vyzývam Čiernu Horu a Srbsko, aby využili svoj čerstvý mandát na rozhodný posun k reformám

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi v utorok na zasadnutí Zahraničnopolitického výboru EP zverejnil …