EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Srbsko: Prezident v súvislosti s katalánskym referendom kritizoval
Aleksandar Vucic
Srbský prezident Aleksandar Vučič. PHOTO: © European Union.

Srbsko: Prezident v súvislosti s katalánskym referendom kritizoval

Európska únia ukázala “dvojité štandardy a pokrytectvo” tým, že odmietla katalánske referendum, avšak nie nezávislosť Kosova. Vyhlásil to srbský prezident Aleksandar Vučič. Ako uviedol, jeho vláda podporuje teritoriálnu integritu Španielska, jedného z piatich štátov únie, ktoré odmietli uznať samostatnosť Kosova.

Bývalá srbská provincia vyhlásila jednostranne nezávislosť v roku 2008, čomu predchádzala krvavá vojna v rokoch 1998 – 1999. Kosovo uznali Spojené štáty a väčšina krajín Európskej únie, nie však Rusko a Čína.

Nezávislosť Katalánska v nedeľnom referende podporilo približne 90 percent hlasujúcich. Volebná účasť dosiahla 42,3 percenta, čo predstavuje zhruba 2,26 miliónov oprávnených voličov. Centrálna vláda v Madride považuje hlasovanie za nelegálne. Európska únia vyzvala na urýchlené obnovenie politického dialógu a stability v krajine.

Viac..  Európska komisia povolila glyfosát na ďalších 5 rokov

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

hazard

Komisia ukončila konania vo veci porušovania právnych predpisov v oblasti hazardných hier

Európska komisia, v súlade so svojím politickým záväzkom strategickejšieho prístupu pri uplatňovaní práva EÚ, sa …

  • Jaro Ondrcka

    Jogurtík zase zavádza. Čo chce porovnávať? Vraždili v Kosove ľudí a čudujú sa, že sa osamostatnili a podporil ich v tom svet?

    • Algoritmus

      Srbsko bolo kedysi tvorené pravoslávnymi kresťanmi. Potom sa im tam v 20. storočí muslimovia premnožili ako potkany a katastrofa bola na svete. Muslimovia (srbskí Albánci) založili teroristickú organizáciu UCK a začali útočiť na kresťanov (Srbov). Skončilo to celé zverstvami na oboch stranách. Napokon, za Kosovo sa nepostavil svet, ale západ na čele s USA. Zrejme sa to isté do 100 rokov stane aj v Nemecku a vo Francúzsku. Ale ešte predtým vo Švédsku. Na čiu stranu sa postavia USA potom?