benova
Monika Flašíková-Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: © European Union-EP.

Monika Beňová: Zabraňovanie klimatickým zmenám je lacnejšie ako vyrovnávanie sa s ich následkami

Európska únia (EÚ) a jej členské štáty zvyšujú svoje úsilie o financovanie opatrení zameraných proti zmenám klímy. Krokmi, ako ďalej postupovať v napĺňaní cieľov klimatickej dohody z Paríža, sa budú dnes zaoberať poslanci Európskeho parlamentu (EP) na plenárnom zasadnutí.

Snaha o znižovanie emisií CO2 a súvisiaci rozvoj nízkouhlíkovej ekonomiky nemá za cieľ len ochranu životného prostredia, ale napríklad aj tvorbu nových pracovných príležitostí. EÚ je nepochybne globálnym lídrom v tejto oblasti. Len napĺňanie Stratégie Európa 2020, ktorá okrem znižovania emisií skleníkových plynov hovorí o podpore energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov pomohla v Európe pri vytváraní niekoľkých miliónov udržateľných pracovných miest. Ukázalo sa to ako dôležitý pozitívny faktor v čase ekonomickej krízy,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.

Tohtoročná konferencia OSN o zmene klímy sa uskutoční v nemeckom Bonne. Minulý rok v marockom Marrakéši sa zmluvné strany zaviazali pokračovať v rýchlom napĺňaní záväzkov tzv. Parížskej dohody. Následný deklarovaný zámer Spojených štátov odstúpiť od tejto dohody sa stal symbolom víťazstva arogancie pred spoločnou zodpovednosťou. USA ako jeden z najväčších znečisťovateľov sú totiž spolu s ostatnými veľkými ekonomikami zodpovedné za produkciu až ¾ svetových emisií,“ zdôraznila poslankyňa.

Viac..  M. Hojsík: Reakcia na to, že Národná rada nevyhovela požiadavkám petície Klíma ťa potrebuje

Potrebné investície do opatrení zameraných proti globálnemu otepľovaniu sú významné. Ide však o prevenciu, ktorá je lacnejšia, ako náklady na vyrovnávanie sa s následkami. Smutným príkladom sú hurikány, ktoré v poslednom období doslova spustošili viaceré časti Spojených štátov, či Karibské ostrovy. Ide pritom len o jeden z mnohých citeľných dôsledkov klimatických zmien, ktorým budeme nútení čeliť,“ uzavrela Monika Beňová.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Budúcnosť Európy je vo Vašich rukách – Vyjadrite svoj názor

Spolupredsedovia Výkonnej rady Konferencie o budúcnosti Európy (predstaviteľka portugalského predsedníctva v Rade EÚ, štátna tajomníčka …