EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Monika Beňová: Zabraňovanie klimatickým zmenám je lacnejšie ako vyrovnávanie sa s ich následkami
benova
Monika Flašíková-Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: © European Union-EP.

Monika Beňová: Zabraňovanie klimatickým zmenám je lacnejšie ako vyrovnávanie sa s ich následkami

Európska únia (EÚ) a jej členské štáty zvyšujú svoje úsilie o financovanie opatrení zameraných proti zmenám klímy. Krokmi, ako ďalej postupovať v napĺňaní cieľov klimatickej dohody z Paríža, sa budú dnes zaoberať poslanci Európskeho parlamentu (EP) na plenárnom zasadnutí.

Snaha o znižovanie emisií CO2 a súvisiaci rozvoj nízkouhlíkovej ekonomiky nemá za cieľ len ochranu životného prostredia, ale napríklad aj tvorbu nových pracovných príležitostí. EÚ je nepochybne globálnym lídrom v tejto oblasti. Len napĺňanie Stratégie Európa 2020, ktorá okrem znižovania emisií skleníkových plynov hovorí o podpore energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov pomohla v Európe pri vytváraní niekoľkých miliónov udržateľných pracovných miest. Ukázalo sa to ako dôležitý pozitívny faktor v čase ekonomickej krízy,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.

Tohtoročná konferencia OSN o zmene klímy sa uskutoční v nemeckom Bonne. Minulý rok v marockom Marrakéši sa zmluvné strany zaviazali pokračovať v rýchlom napĺňaní záväzkov tzv. Parížskej dohody. Následný deklarovaný zámer Spojených štátov odstúpiť od tejto dohody sa stal symbolom víťazstva arogancie pred spoločnou zodpovednosťou. USA ako jeden z najväčších znečisťovateľov sú totiž spolu s ostatnými veľkými ekonomikami zodpovedné za produkciu až ¾ svetových emisií,“ zdôraznila poslankyňa.

Viac..  Členské štáty EÚ dostanú viac než štvrť miliardy eur na investície do životného prostredia

Potrebné investície do opatrení zameraných proti globálnemu otepľovaniu sú významné. Ide však o prevenciu, ktorá je lacnejšia, ako náklady na vyrovnávanie sa s následkami. Smutným príkladom sú hurikány, ktoré v poslednom období doslova spustošili viaceré časti Spojených štátov, či Karibské ostrovy. Ide pritom len o jeden z mnohých citeľných dôsledkov klimatických zmien, ktorým budeme nútení čeliť,“ uzavrela Monika Beňová.

O dac

Odporúčame pozrieť

romovia

Európsky parlament žiada legislatívu na ochranu menšinových práv

Parlament  vzhľadom na pretrvávajúcu diskrimináciu národnostných menšín vyzval na prijatie spoločných pravidiel, ktoré by zaistili …