galko
Ľubomír Galko. PHOTO: Archív ĽG.

Ľubomír Galko: Slovenská armáda zažila niečo, čo vyspelé krajiny nepoznajú

Slovenskí vojaci a ozbrojené sily by mohli poskytnúť Európskej únii morálnu spôsobilosť. Vyhlásil na utorkovej verejnej diskusii „Čo ponúka Slovensko pre obranu Európy?“ v rámci projektu Café Európa exminister obrany a podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko.

„My máme niečo, čo nemajú krajiny vyspelej Európy, a teraz nehovorím len o Slovensku, ale o celej V4. Mali sme tu dlhé roky armádu, ktorá musela byť pripravená položiť svoje životy za despotický režim, za totalitný režim, ktorý potláčal ľudské práva a bol ochotný robiť zákroky voči vlastnému obyvateľstvu,“ uviedol Ľubomír Galko a pokračoval: „Tak aj naša armáda vyzerala. Morálna spôsobilosť zhmotnená v takých filmoch ako Tankový prápor či Čierni baróni, to je dedičstvo, ktoré máme a vyspelé západné krajiny ho nemajú.“

Podľa poslanca NR SR príslušníci našej súčasnej armády môžu disponovať morálnou pripravenosťou, pretože sú dedičmi armády a vojakov, ktorí boli svojho času pripravení položiť život za slobodu a za ľudské práva. „To je niečo, čoho by som sa chcel raz dožiť, aby sme vedeli ponúknuť EÚ. Otvorene poviem, že s takým človekom na čele vlády, akým je Robert Fico, sa takého niečoho nedožijeme. Je to človek, okolo ktorého ľudského práva a sloboda ani zďaleka neprešli. Pevne verím, že po najbližších voľbách sa zopakuje to, čo som cítil, keď sme prišli v roku 2010 na rezort obrany. Urobili sme síce veľa chýb, ale ten závan a dych slobody, ktorý sa dostal na ministerstvo aj medzi vojakov a civilov, mi nikto nikdy nezoberie.“

Ľubomír Galko na diskusii zároveň poznamenal, že slovenská armáda potrebuje modernizovať prakticky všetko, ale treba to podložiť reálnymi finančnými zdrojmi.

Viac..  Nové opatrenia EÚ zjednodušia podnikom získavanie kapitálu na verejných trhoch

Pripomenul tiež, že všetky strategické dokumenty na ministerstve čerpajú zo strategického hodnotenia armády, ktoré vypracovali na rezorte ešte pod jeho vedením. „Boli sme prví v histórii, ktorí pomenovali veľmi pravdivo katastrofálny stav Ozbrojený síl SR. Vtedajší prezident Ivan Gašparovič ma chcel vtedy za to zažalovať za vlastizradu,“ doplnil tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľ. Galko.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Nových prípadov SARS-CoV-2 je málo, piati ale potrebujú pľúcnu ventiláciu

BRATISLAVA / Za uplynulých 24 hodín v našej krajine pribudli 3 nové prípady, dokopy tak na …