EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Lídri Vyšehrádskej štvorky rokovali o rovnakej kvalite potravín v EÚ
kvalita potravin
Summit Za rovnakú kvalitu potravín. PHOTO: © European Union.

Lídri Vyšehrádskej štvorky rokovali o rovnakej kvalite potravín v EÚ

BRATISLAVA / V tejto chvíli v priestoroch bratislavského hradu rokujú predsedovia vlád Vyšehradskej štvorky. Ich cieľom je presadenie rovnakej kvality potravín pre všetkých.

Spolu s predsedami vlád rokuje aj eurokomisára pre spravodlivosť a ochranu práv Věra Jourová a ďalších 50 odborníkov z európskych štátov. Summit Za rovnakú kvalitu potravín je našou a českou iniciatívou po tom, čo viaceré kontroly preukázali pri desiatkach produktov dvojaký kvalitu.

Premiéri Visegrádskej štvorky (V4) sa v piatok dohodli na spoločnom stanovisku k budúcemu vývoju v Európskej únii. Ako dnes informoval premiér Robert Fico po summite o dvojakej kvalite potravín, ktorý sa koná v Bratislave, s Bohuslavom Sobotkom, Viktorom Orbánom a Beatou Szydlo sa zhodli na piatich bodoch.

Premiéri V4 tvrdia, že diskusia o budúcnosti EÚ sa musí odohrávať medzi všetkými 27 členskými štátmi, nielen v krajinách eurozóny. Trvajú na tom, že sa musí zachovať to, čo sa doteraz v Únii dosiahlo, napríklad schengenský priestor. Podľa lídrov regiónu musí EÚ ostať jednotná, ale zároveň musí rešpektovať špecifiká štátov. „Nemôžeme byť všetci rovnakí,“ povedal Fico s tým, že Únia by mala rešpektovať svoje motto „Jednota v rozmanitosti“.

Predsedovia vlád sa zhodli aj na tom, že Únia musí ostať konkurencieschopná, keďže konkurencieschopnosť garantuje prežitie a určitú kvalitu života. Fico, Sobotka, Orbán a Szydlo chcú, aby sa v Únii zachovala rovnováha medzi inštitúciami. Ako ďalej Fico informoval, ešte dnes sa pred budúcotýždňovým summitom stretnú aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a budúci týždeň v stredu s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Európska rada sa koná vo štvrtok a v piatok.

Viac..  Cesty aj verejnú dopravu opäť podporia eurofondy

Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že dnes v Únii nevidí iba kroky dopredu, ale aj nazad. Takým príkladom je podľa neho schengen. „Pred pár rokmi boli uzavreté vonkajšie hranice a voľné vnútorné hranice. Dnes sú otvorené vonkajšie hranice, ale uzavreté vnútorné,“ povedal Orbán s tým, že Európska komisia ani Európsky parlament nezachránili schengen. Inštitúcie podľa neho nedodržiavajú legislatívu. Aby sa posilnila dôvera v EÚ, musia sa posilniť členské štáty a ich inštitúcie, dodal Orbán.

Poľská predsedníčka vlády Beata Szydlo vyhlásila, že reforma EÚ nemá spočívať v tom, že sa treba prispôsobovať jednej skupine štátov. Reforma musí byť otvorená pre všetky krajiny a diskusia o budúcnosti sa má podľa nej odohrávať na pôde Európskej rady, kde sedia hlavy štátov a vlád.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Europoslanci sa snažia zabrániť hospodárskym šokom po brexite

ŠTRASBURG / Európsky parlament po krátkej zimnej prestávke opäť zasadá, aby sa venoval kľúčovým témam roku …

 • Algoritmus

  100% súhlasím s poslednými dvoma odstavcami. Maďari a Poliaci to pomenovali úplne presne. A treba takto neustále vmetať pravdu západnej Európe priamo do očí.

 • Viliam Baňák

  Priatelia našim programom je SLOBODA, ROVNOSŤ, BRATSTVO – dnes 13. 10. 2017 bol summit k rovnakej kvalite, bezpečnosti POTRAVINOVEJ kvalite v krajinách EÚ a najmä v krajinách V 4, my sa pýtajme našich politikov doma a v krajinách EÚ, kedy bude summit aj k rovnosti vlastníctva a tým aj ziskom v zahraničných firmách na našom území . Kedy vláda p. Fico, nastolí túto otázku ???

 • Viliam Baňák

  SLOBODA, ROVNOSŤ, BRATSTVO je odkaz Francúzskej revolúcie, tento odkaz pripomenul aj Francúzsky prezident Macron vo svojom prvom inauguračnom prejave. Však, je potrebné si uvedomiť, že v Egoistickej liberálnej NESPRAVODLIVEJ kapitalistickej spoločnosti, to nie je možné dosiahnuť . Je to možné dosiahnuť jedine v ,,NOVEJ Občianskej spoločnosti, pre každého človeka ” !!!! Pozrite si to tu : https://oz.panobcan.sk/schema-posobnost-pana-obcana-s-delbou-moci-v-state-v-polopriamej-demokracii/

  • Algoritmus

   … a Večerníček skáče ze střechy na střechu…