Thorbjorn Jagland
Thorbjørn Jagland. PHOTO: © European Union.

Generálny tajomník Rady Európy príde na Slovensko


ŠTRASBURG  – Premiér Robert Fico pozval generálneho tajomníka Rady Európy na Slovensko v rámci 25. výročia členstva Slovenska v Rade Európy, ktoré bude budúci rok.

Premiér o tom informoval počas návštevy Rady Európy na brífingu s jej generálnym tajomníkom Thorbjornom Jaglandom. Fico povedal, že šéf tejto organizácie má záujem vidieť obec Spišský Hrhov, ktorá je známa tým, ako bezproblémovo v nej žijú Rómovia aj Nerómovia. O úspechoch jej starostu Vladimíra Ledeckého písali napríklad aj svetoznáme New York Times. „Mám záujem ukázať aj tú druhú, odvrátenú stránku rómskeho problému,“ povedal Fico.

Premiér zároveň Jaglanda podporil v jeho mediačnej činnosti v súvislosti s Ruskom. „Podporujem prístup, ktorý uprednostňuje dialóg. Tak, ako Rada Európy potrebuje Rusko, tak Rusko potrebuje Radu Európy,“ povedal Fico, pričom ocenil, že Jagland pôjde rokovať aj priamo do Moskvy.

 „Môže sa zdať, že po vstupe Slovenska do Európskej únie sa Rada Európy dostala do nejakého tieňa. Takýto obraz odmietam, pretože reformy, ktoré Slovensko muselo urobiť, bolo z veľkej časti aj vďaka Rade Európy,“ dodal premiér s tým, že Rada Európy je jeho politická alma mater, kde zažil zaujímavé a užitočné chvíle.

Viac..  Medzinárodné ocenenie pre europoslankyňu Miriam Lexmann

Generálny tajomník Rady Európy Thorbjrn Jagland ocenil podporu Slovenska, ktoré podľa jeho slov výrazne Radu Európy podporuje.

Ficove ďalšie kroky viedli na zasadnutie GRECO, teda skupiny štátov proti korupcii, kde mal príhovor. V Štrasburgu navštívi aj Európsky súd pre ľudské práva a poobede odletí do Bruselu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V. Remišová: Národné záujmy Slovenska a Česka bude v EÚ počuť silnejšie, dohodli sme spoločný postup

Spoločne dokážeme viac – na rokovaní v Brne to vo štvrtok zdôraznili vicepremiérka Veronika Remišová …