Mariano Rajoy
Mariano Rajoy. PHOTO: © European Union- EP.

Španielsko chce aktivovať článok 155, ktorý má zabrániť Katalánsku vyhlásiť nezávislosť

BARCELONA / Katalánsky premiér Carles Puigdemont opäť vyzval španielsku vládu na dialóg. V prípade, že sa rokovanie neuskutoční, vyhlási katalánsky parlament podľa Puigdemonta nezávislosť. V liste predsedovi španielskej vlády tiež vyzval Madrid k zastaveniu represií a pripomenul zatknutie dvoch separatistických vodcov z tohto týždňa.

Podľa portálu CNN, španielska vláda v reakcii na Puigdemontov list uviedla, že začne proces, ktorý by mal úplne znemožniť snahy Katalánska o vyhlásenie nezávislosti. Vláda Mariana Rajoya už skôr uviedla, že sa v prípade problémov odvolá na článok 155 španielskej ústavy.

Ten umožňuje ústrednej vláde pozastaviť autonómiu katalánskej regionálnej správy. Vo vyhlásení ale neuvádzajú konkrétne kroky. O aktivovaní 155 článku ústavy sa bude musieť hlasovať.  Puigdemontovi o 10:00 vypršala lehota, ktorú minulý týždeň dal predseda španielskej vlády Mariano Rajoy, na vysvetlenie nejasnosti okolo vyhlásenia nezávislosti katalánskeho autonómneho regiónu. 

Predstaviteľka strany Carlesa Puigdemonta v predvečer vypršania ultimáta uviedla, že katalánsky prezident nemá v pláne vyhovieť španielskej vláde a odvolať snahy o osamostatnenie. Naopak, pokiaľ Madrid prevezme kontrolu nad autonómnym regiónom, plánuje v nadchádzajúcich dňoch vyhlásiť úplnú nezávislosť.

Viac..  Príjmy nadnárodných skupín pôsobiacich v EÚ sa majú zdaňovať na úrovni minimálne 15 %

Španielska vláda rokovania odmieta a oznámila, že je ochotná ustúpiť od prebratia priamej kontroly nad Katalánskom, pokiaľ by región vyhlásil predčasné voľby. Katalánski predstavitelia to už ale vylúčili.

Španielsky súd nariadil v utorok väzbu pre dvoch katalánskych lídrov. Jordi Sánchez z organizácie Katalánske národné zhromaždenie a Jordi Cuixart z Omnium Cultural sú považovaní za kľúčové osobnosti stojace za referendom o nezávislosti regiónu, ktoré španielska centrálna vláda označila za nelegálne.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Španielsko by sa mohlo stať centrom pre export zemného plynu do európskych krajín, ktoré chcú …

Consent choices