ovzdusie, klima
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Zákon o ovzduší je schválený, verejnoprávne médiá budú musieť informovať občanov o znečistenom ovzduší

BRATISLAVA – Parlament schválil novelu zákona o ovzduší, ktorej hlavným cieľom je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ o obmedzení emisií určitých znečisťujúcich látok do ovzdušia zo stredne veľkých spaľovacích zariadení. Verejnoprávne médiá od decembra budú musieť informovať ľudí o znečistenom ovzduší.

O vzniku smogovej situácie bude informovať Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý im a aj ministerstvu vnútra pošle výstrahu. Podľa schválenej novely zákona, ktorú podporilo 86 poslancov, rezort vnútra prostredníctvom informačného systému civilnej ochrany vyrozumie okresné úrady a obce. Rieši tiež transpozičné nedostatky týkajúce sa európskej smernice o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe, a smernice o priemyselných emisiách. Návrh novely predložilo ministerstvo životného prostredia.

Novela upravuje smogový varovný systém, aby verejnosť bola čo najskôr informovaná o znečistení ovzdušia pri vzniku smogovej situácie, a zavádza elektronické predkladanie údajov z evidencie do Národného emisného informačného systému NEIS. Túto povinnosť budú mať prevádzkovatelia veľkých zdrojov od roku 2018 a prevádzkovatelia stredných zdrojov od roku 2019. Slovenská inšpekcia životného prostredia bude mať po novom povinnosť vypracovať a vykonávať monitorovací program pre väčšie stredné spaľovacie zariadenia, ako aj pre druhotné palivá.

Viac..  Miriam Lexmann: Schválený balík repower umožní Slovensku minúť nevyčerpané eurofondy

Novelizovaný zákon má tiež upraviť kompetencie obcí pri zriaďovaní nízkoemisných zón. „Zavedenie právnej úpravy o možnosti zriadenia nízkoemisných zón vyžaduje zmenu právnych predpisov v gescii rezortov dopravy a vnútra,“ píše rezort životného prostredia v dôvodovej správe.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

R. Káčer v Bruseli: Nesmieme dopustiť, aby bolo v 21. storočí možné meniť hranice silou

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 20. februára 2023 v …

Consent choices