odpad
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Čína už nebude dovážať odpad. Spôsobí to obrovský problém na celom svete


PEKING / Čína končí s dovozom odpadu. Spôsobí to obrovský problém pre prírodu na celom svete. Čína fungovala desaťročia ako celoplanetárny likvidátor odpadu. Teraz sa rozhodla, že s tým skončí – ale svet na to nie je vôbec pripravený.

Čína je najväčším svetovým výrobcom, ale okrem toho bola tiež dlhé roky najväčším dovozcom mnohých druhov recyklovateľných materiálov. Len vlani doviezla 7,3 milióna ton plastového odpadu z rozvinutých krajín, ako sú Spojené štáty, krajiny EÚ alebo Japonsko.

V júli 2017 ale Čína oznámila veľké zmeny v tom, aký druh odpadu bude dovážať a že to bude lepšie kontrolovať. Súčasne oznámila Svetovej obchodnej organizácii, že do konca roka zakáže dovoz 24 kategórií odpadu a recyklovateľných materiálov. Táto kampaň proti “cudziemu odpadu” sa týka plastov, textilu a papiera. To znamená, že namiesto importovaného odpadu bude teraz spracovávať odpad domáci, ktorého má v súčasnosti od svojej rýchlo rastúcej strednej triedy viac ako nadbytok. Najviac sa zákaz bude týkať tých najmenej kvalitných druhov odpadu.

Čo ale s tak obrovským množstvom plastu? Jednou z možností sú skládky, čo ale nie je ideálne riešenie. Plast sa dá tiež spáliť a tým by sa dala získať energia – avšak spaľovanie plastov je problematické pre jeho dopady na ľudské zdravie.

Viac..  Michal Wiezik: Voda v studniach v okolí znečistenej Slanej je nepitná, potvrdili to rozbory

Zrejme najprijateľnejšou možnosťou je, aby sa odpad niekam dočasne uložil – prinajmenšom do doby, než sa podarí nájsť riešenie, ako plasty efektívnejšie recyklovať, alebo sa objaví nový trh, kam by sa dali predať. Ani to ale nie je bez rizík, v podobných skladiskách došlo už k sérii požiarov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nemôžeme tolerovať pošliapavanie ľudskej dôstojnosti, práv a slobôd Čínou, vyzýva Lexmann

Európsky parlament (EP) vo štvrtok veľkou väčšinou prijal naliehavé uznesenie o nedávnom zatknutí kardinála Josepha …