zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 43. týždňa 2017

RAST BRITSKEJ EKONOMIKY PREKONAL OČAKÁVANIA TRHOV

EUROZÓNA: Uplynulý týždeň bola zverejnená spotrebiteľská dôvera za menový blok. Tá v októbri mierne vzrástla [o 0,2 bodu] a dosiahla úroveň -1,0 bodu, čo je najvyššia úroveň za viac ako 16 rokov. Trhy očakávali miernejší rast, iba o 0,1 bodu.

“Zverejnené boli aj októbrové indexy nákupných manažérov PMI v menovom bloku. PMI index vo výrobe vzrástol v októbri o 0,5 bodu na 58,6 bodu, a prekonal tak aj trhové očakávania. Pohoršil si však index PMI v službách o -0,9 bodu na úroveň 54,9 bodu, čím podliezol aj trhový konsenzus. To stiahlo nadol aj výsledok kompozitného indexu PMI o -0,8 bodu na októbrových 55,9 bodu,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

NEMECKO: Nemecké indexy nákupných manažérov PMI za október vyšli zmiešane. Oba indexy [vo výrobe aj v sektore služieb] si mierne pohoršili v porovnaní so septembrom, čo stiahlo nadol aj hodnotu kompozitného indexu. Index PMI vo výrobe však v októbri prekonal očakávania trhu, čo sa naopak nepodarilo indexu reflektujúcemu služby. Aktivita v nemeckej výrobe sa aj napriek októbrovému miernemu poklesu nachádza na najvyšších úrovniach za posledných viac ako 6 rokov.

Po zverejnených indexoch PMI prišli aj výsledky nemeckých októbrových indexov IFO. Tie však v porovnaní so septembrovými indexmi PMI rástli. A taktiež všetky boli vyššie ako trhové očakávania. Index IFO odrážajúci podnikateľské prostredie v októbri vzrástol o 1,4 bodu na 116,7 bodu. Ide o historicky najvyššiu hodnotu. Nálada sa zlepšila aj čo sa týka očakávaní do budúcnosti, kde index vzrástol o 1,6 bodu na 109,1 bodu. Aj tu môžeme hovoriť o viac ako 6,5-ročnom maxime. Spotrebitelia lepšie hodnotia aj súčasnú situáciu, keďže index vzrástol o 1,1 bodu na 124,8 bodu. Priaznivé výsledky indexov IFO naznačujú, že nemeckej ekonomike sa darí a aj spotrebitelia to tak vnímajú. Spotrebiteľská dôvera v Nemecku podľa prieskumu GfK za november mierne klesla, a to o -0,1 bodu na 10,7 bodu. Trhový konsenzus počítal so stagnáciou, no stále ide o solídne číslo.

VEĽKÁ BRITÁNIA: Britská ekonomika v 3. tohtoročnom kvartáli stúpla o niečo výraznejšie, ako sa očakávalo. HDP krajiny totiž podľa predbežného odhadu medzikvartálne vzrástol o 0,4 %, pričom trhy očakávali mierne pomalší rast o 0,3 %. Ťahúňom rastu britského hospodárstva boli služby, hlavne IT sektor, obchod s automobilmi a maloobchod. Stále viac do popredia sa dostávajú názory, že pozitívny vývoj ekonomiky by mohol „nakopnúť“ Bank of England k tomu, aby na novembrovom zasadnutí [2. 11. 2017] zvýšila úrokovú sadzbu. Tá sa aktuálne nachádza na rekordnom minime 0,25 %.

Viac..  Cestovné obmedzenia by sa mali zmierniť, rúška tu budú aj po pandémii, myslí si poradca britskej vlády

USA: Indexy PMI za druhým brehom Atlantiku sa vyvíjali pozitívne. V októbri rástla aktivita nielen v americkom výrobnom sektore [o 1,4 bodu na 54,5 bodu], ale aj v službách [o 0,6 bodu na 55,9 bodu]. Aj kompozitný index PMI si teda prilepšil o 0,9 bodu na 55,7 bodov.

Objednávky tovarov dlhodobej spotreby vzrástli v septembri rýchlejším tempom [o 2,2 %] oproti augustovým objednávkam, kedy rástli o dve percentá. Trhový konsenzus naopak očakával pokles tempa rastu na jedno percento. Výrazne sa zvýšil predaj nových domov v americkej ekonomike. V septembri bol totiž ich predaj až o takmer 19 % vyšší ako v auguste. Podpísali sa pod to s najväčšou pravdepodobnosťou aj hurikány, ktoré zasiahli americké pobrežie a miestni obyvatelia sa teraz snažia nahradiť domy zničené hurikánmi Harvey a Irma.

Anualizovaný US hrubý domáci produkt za tretí štvrťrok dosiahol medzikvartálny rast na úrovni troch percent. Trhový konsenzus počítal s rastom len na úrovni 2,6 %. V porovnaní s druhým kvartálom, kedy americká ekonomika vzrástla o 3,1 %, tak došlo k miernemu spomaleniu rastu.

Ekonomický sentiment podľa University of Michigan sa trafil presne do októbrového trhového odhadu na úrovni 100,7 bodov. Nálada spotrebiteľov v US ekonomike sa v porovnaní so septembrom zlepšila o 5,6 bodu, čím dosiahla svoje maximum za minimálne posledných 10 rokov.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nemecko

Nemecký Ústavný súd odmietol predbežne zablokovať účasť Nemecka vo fonde obnovy EÚ po pandémii

Nemecký Spolkový ústavný súd odmietol vydať príkaz blokujúci účasť krajiny vo financovaní fondu obnovy Európskej …