EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Dvojnásobný rozpočet EÚ. Predseda europarlamentu chce zaviesť celoeurópsku daň
Tajani
Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. PHOTO: © European Union- EP.

Dvojnásobný rozpočet EÚ. Predseda europarlamentu chce zaviesť celoeurópsku daň

BRUSEL / Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani vyzýva na zdvojnásobenie rozpočtu Európskej únie zo 140 miliárd eur na 280 miliárd eur. Na dosiahnutie týchto cieľov by chcel Tajani zaviesť celoeurópsku daň.

“Požadujeme 280 miliárd namiesto 140 miliárd eur ročne. Potrebujeme k tomu nové vlastné prostriedky EÚ, napríklad prostredníctvom dane z finančných transakcií uvalených na obchody na burzách,” uviedol Tajani pred novinármi.

Podľa Tajaniho potrebuje Európska únia vyššie príjmy najmä pre vysoké náklady, ktoré so sebou nesie riešenie utečeneckej krízy, boj s terorizmom, ale aj zvyšujúca potreba investovať. Európania musia v budúcnosti viac investovať do energetiky a do digitalizácie priemyselných odvetví, inak nebude Únia schopná obstáť v konkurencii USA, Číny, Ruska a Indie, myslí si Tajani.

Viac..  EÚ chce zlepšiť integráciu utečencov a ich začlenenie do európskeho trhu práce

V súčasnosti rokuje Európsky parlament s ministrami financií všetkých 28 členských štátov o navýšení rozpočtu na budúci rok na 146,7 miliardy eur, čo je o 2,3 miliardy eur viac ako sú ministri v súčasnosti schopní ponúknuť. Podľa portálu Novinky.cz zhruba 80 percent príjmu pokrývajú príspevky členských štátov, zvyšok sú vlastné prostriedky, ktoré Európska únia získava predovšetkým výberom rôznych colných poplatkov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

kulturne dedicstvo

EÚ vyhlásila rok 2018 za Európsky rok kultúrneho dedičstva

Európska únia chce takto poukázať na rôznorodosť, spoločné dejiny a pestrosť kultúr, na ktorých stojí …

 • NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 549/2013
  z 21. mája 2013
  o európskom systéme národných a regionálnych účtov v Európskej únii
  PRÍLOHA 19.1

  ÚČTY EURÓPSKYCH INŠTITÚCIÍ

  Zdroje

  19.28. Hlavné zdroje európskych nefinančných inštitúcií a orgánov sú:
  a) clá a poľnohospodárske poplatky;
  b) poplatky od výrobcov za výrobu cukru, izoglukózy a inulínového sirupu;
  c) daň z pridanej hodnoty a
  d) hrubý národný dôchodok (HND).

  Z uvedeného článku nebolo celkom jasné z čoho sa skladá rozpočet EÚ. V prílohe 19.1. uvedeného Nariadenia sú určené zdroje a v následných odsekoch sa uvádza spôsob výpočtu a uhradenia súm do rozpočtu EÚ.

  Nebudem komentovať na čo sa majú uvedené navŕšené prostriedky použiť.

  Budem komentovať klasický spôsob zvýšenia finančných prostriedkov pre EÚ a jej členské štáty – zavedieme nové dane, ak nestačí zvýšime nepriame dane – DPH, spotrebné dane. Tento postup sa dá opakovať, lebo sa to deje nenápadne a ako politici radi hovoria – zaťažíme spotrebu ! Každý kto žije má osobnú spotrebu, niekto viacej, niekto menej. Z toho vyplýva že takéto zdanenia zaplatíme všetci.

  Je to omnoho pohodlnejšie ako zabezpečiť dodržiavanie zákonov a výberu dane už v súčasnosti platných zákonných noriem.

  Z verejnosti dostupných zdrojov – Európsky dvor audítorov, Eurostat, som vypracoval analýzu v ktorej sú následujúce fakty : z rozpočtu EÚ a členských štátov uniká ročne najmenej 499 000 000 000 € pri dovoze tovaru z tretích krajín. Je to 3,4 násobok návrhu rozpočtu EÚ. Uvedenú skutočnosť som už zaslal všetkým relevantným inštitúciám na Slovensku, Európskej komisii, Európskemu parlamentu.

  Osobne som bol moju analýzu prezentovať vo Finančnej správe SR, Národnej rade SR, Výbor Európskeho parlamentu PANNA v Štrasburgu, kde som sa zatiaľ k záverom nedopracoval.

  Tlak na politické strany lobistickými organizáciami, strachom pred stratou investorov a mnohými ďalšími faktami zapríčiňujú súčasný stav : nechuť vyberať už terajšie dane, zaplátať rozpočtové diery zavedením nových daní a zvyšovaním nepriamych daní.

  Podrobnosti :

  https://twitter.com/miroslavjurco1?lang=sk
  https://miroslavjurco.blogspot.sk/
  https://uploads.disquscdn.com/images/50b8ba225b8c16270934c3bbfc1463f41cb2d09b37923d76a5cc723ae94c634c.jpg

 • Peter

  Afrika by mala tiež zvýšiť dane, aby nás mala z čoho živiť a platiť bývanie, keď tam prídeme na dlhodobú dovolenku. Takisto nech spraví Ázia.

 • keko64

  Koniec EU. Teda u mna urcite. Tento socialisticky moloch mi zacina liest na nervy.
  Neviete, ako su na tom virtualne staty? BitCountries?