EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Príhovor Andreja Kisku v Euróspkom parlamente
Kiska
Andrej Kiska. PHOTO: © European Union- EP.

Príhovor Andreja Kisku v Euróspkom parlamente

ŠTRASBURG / Andrej Kiska vystúpil na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Len dva dni pred 28. výročím nežnej revolúcie sa prezident Andrej Kiska dnes prihovoril poslancom Európskeho parlamentu (EP) s prejavom venovaným Európskej únii (EÚ). “Slovensko už o dva dni oslávi svoje prvé kroky k demokracii,” vyhlásil. Na svojej ceste Slovensko podľa neho uspelo aj vďaka snahe stať sa súčasťou Západu prostredníctvom členstva v EÚ, ktorú považuje za úspešný projekt. Pochybnosti o schopnosti EÚ odpovedať na spoločné výzvy a prekonávať problémy považuje Kiska za prehnané, dokonca nebezpečné. Tieto pochybnosti totiž v končenom dôsledku ovplyvňujú politické dianie v členských štátoch. “Nie som tu, aby som bagatelizoval hrozby populizmu, nacionalizmu a extrémizmu, ktoré sú poháňané nespokojnosťou v spoločnosti a zvýraznené profesionálne riadenou propagandou. Som tu, aby som plne odmietol tvrdenia, že niečo zhnité v EÚ je nejako zodpovedné na nedávny vzostup extrémizmu a nacionalizmu,” zdôraznil Kiska. Na boj s nimi EÚ podľa neho potrebuje silnejšie vedenie ako aj viac sebaistoty a obetavosti.

Spomenul nedávnu spoločnú deklaráciu slovenského prezidenta, predsedu parlamentu a premiéra, v ktorej sa všetci traja najvyšší ústavní činitelia vyslovili za proeurópske smerovanie Slovenska ako jedinú alternatívu budúcnosti krajiny. “Považujem to za veľmi dôležité. Vidíme, ako často sa EÚ zneužíva v politických kampaniach,” vyhlásil. Kiska sa vyjadril aj k ambícii Slovenska dostať sa do jadra EÚ. “Mali by sme sa však sústrediť na podstatu, na dosiahnutie presvedčivých výsledkov a nemíňať príliš veľa energie na debaty o jadre alebo viacrýchlostnej Európe. Táto diskusia nie je nová, len hráči a kontext sa zmenili,” povedal europoslancom. Dodal, že nové iniciatívy v rámci Únie by mali byť otvorené pre všetkých. EÚ podľa Kisku nepotrebuje radikálnu reformu, stačí len spoločne dokončiť už začaté. Vyjadril sa aj k migračnej kríze a zopakoval, že je našou povinnosťou pomáhať tým, ktorí utiekli zo svojich domovov, aby si zachránili život.

EÚ považuje Kiska za ekonomickú veľmoc, no jej hlas v oblasti obranných výziev je podľa neho len obmedzený, či už ide o Rusko, Sýriu či Líbyu. Na takúto funkciu však EÚ zatiaľ nemá kapacity ani právomoci. “Na Slovensku sme za ambicióznejšiu zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. Obmedziť rolu EÚ na štedrého dobrodinca nie je podľa mňa udržateľné,” zdôraznil Kiska s tým, že EÚ by sa mala transformovať na silnejšieho globálneho hráča, najprv sa však jej členovia musia dohodnúť na tom, čo to presne znamená. Zároveň podotkol, že obranyschopnejšia EÚ nebude konkurenciou NATO či strategickému partnerstvu s USA. Podľa Kisku existuje viac možností na posilnenie spolupráce v rámci Únie, pričom Slovensko dáva prednosť takzvanej “stálej štrukturovanej spolupráci”.

Viac..  Európske krajiny platia migrantom za odchod tisíce. Koľko platí Slovensko?

Ruskú propagandu a informačnú vojnu považuje Kiska za nebezpečnú hrozbu, proti ktorej by mala EÚ spoločne konať. “Bolo by hanbou, keby európsky projekt zlyhal pre našu neschopnosť zastaviť šírenie lží a falošných správ,” vyhlásil. Podobná hrozba prichádza podľa neho aj zvnútra, ruské snahy na destabilizáciu Európy sú však stále drzejšie. Kiska v tejto súvislosti ocenil rezolúciu Európskeho parlamentu o ruskej propagande ako prvý krok na riešenie tohto problému. Slovenský prezident vyjadril podporu rozšíreniu EÚ o krajiny západného Balkánu, ktoré by malo byť prioritou napriek pomalému pokroku týchto štátov. Stabilita západného Balkánu je podľa neho dôležitá pre bezpečnosť EÚ. Únia by nemala stratiť záujem ani o Ukrajinu a naďalej túto krajinu podporovať, uzavrel Kiska.

Prezident Kiska vystúpil dnes napoludnie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu s prvým príhovorom hlavy štátu SR od vstupu Slovenska do Európskej únie. V pléne europarlamentu vystúpil ako druhý prezident, po Rudolfovi Schusterovi, ktorý sa poslancom prihovoril v máji 2001, informovala tlačová atašé EP na Slovensku Soňa Mellak. Ako agentúru SITA informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta, vystúpenie hlavy štátu sa uskutočnilo na pozvanie predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, s ktorým prezident Kiska absolvoval pred príhovorom aj samostatné rokovanie. Súčasťou dnešného programu Kisku v Štrasburgu bol tiež slávnostný obed s predsedom Tajanim a zástupcami politických skupín v Európskom parlamente a stretnutie s poslancami Európskeho parlamentu za Slovenskú republiku a eurokomisárom Marošom Šefčovičom. Prezidenta SR sprevádza na ceste štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

obrana, vojaci

Európsky obranný fond podporí ďalší rad výskumných projektov

Fond, ktorý založil v júni 2017 predseda Komisie Juncker, má pomáhať spoluvytvárať silný obranný priemysel …

 • Elizabeth Benadik

  ja sa skor hanbim za prezidenta kisku ze je totalne pro americky a nenavidi rusov. ozaj preco to tiez nie je povazovane za xenofobiu a rozsirovanie nenavisti voci inemu narodu?

  • peter chromcik

   No tetka Elizabeth . Odhoď svoju trollskú podstatu. Náš prezident nie je američan a myslim , že má pre nás bohužiaľ, pravdu . Ak ti tak rusi imponujú tak sa tam presťahuj . Že sa ti nechce , ani sa ti nečudujem . Ja som tam pôsobil tri roky a poviem ti nikdy viac . Ale to bude asi tým , že ma neplatil liliput . Ak to má byť alternatíva k súčasnéj EU , tak by bolo asi najlepšie ťa tam deportovať .

   • Elizabeth Benadik

    kedze tak rad rozdavate rady mozno aj ja vam mozem poradit. co keby pan kiska isiel naspat do ameriky, mozno mu daju naspat tu pracu na benzinovej pumpe za minimalnu mzdu a bez zdravotnej poistky. a mozno aj vam tam najde pracu.

    • peter chromcik

     V žiadnom prípade nerozdávam rady . Za tie by ste musela zaplatiť. Píšem len svoje životné skúsenosti . Nemám nič proti rusom . Sú to taký istý ľudia ako my . Akurát sú trochu zaostalejší , lebo žijú vo svojom MATRIXE , kde sa iná pravda nepripúšťa. Aj mi sme tak žili za komančov . Tak isto mi je ľúto TRUMPA . Keď vidím ako sa trápi . Mal to už dávno vzdať . Pravdepodobne mu jeho vlastný súkmeňovci prišijú nelegálnu spoluprácu s liliputom a ma po sláve. Ale poznám len dvoch ľudí , ktory emigrovali do Ruska a nakoniec sa od tadiaľ radšej pohli ďalej. Ale poznám obrovské množstvo ľudí ,ktorý len čakajú , aby sa do tej Ameriky dostali . Niečo na tom bude . Alebo sú všetci hlupáci , alebo iba jeden . Kto asi ide v protismere?

     • Elizabeth Benadik

      prepacte ale neviem ci mam plakat alebo sa smiat. mozem vam povedat ja z vlastnej skusenosti ze americania okrem maleho percenta su zaostalejsi nez ludia v 15 storoci. a trump je vulgarny arogantny clovek ktory ma slovnik 5rocneho zleho decka, vysmieva sa postihnutym ludom, ponizuje zeny a vsetkych okolo seba. a hlavne tvrdi ze je mudrejsi nez boh. kiska je aspon vzdelany akurat to ma trochu pomylene. cudujem sa mu lebo ked tam zil tak mohol vidiet ako to funguje.

     • Peter Chromcik

      škoda , evidentne sa bavím s Trollom……..:-(