EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Stanovisko Moniky Smolkovej k hlasovaniu o Dublinskom nariadení
Monika Smolkova
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Stanovisko Moniky Smolkovej k hlasovaniu o Dublinskom nariadení

V zmysle nového rokovacieho poriadku EP hrozilo, že rozhodnutie výboru LIBE, ktoré schválilo Dublinské nariadenie v októbri na svojom zasadnutí, pôjde priamo na rokovanie s Radou EÚ. Tým by sme obišli poslancov EP. Preto som sa rozhodla spolu s mojimi kolegami zo Slovenska, Česka, ale aj iných členských štátov podpísať pod návrh, ktorým sme „donútili“ v zmysle rokovacieho poriadku  hlasovanie o tomto Dublinskom nariadení v pléne EP.

Aj keď sme napokon pri hlasovaní neuspeli, dali sme jasne najavo, že Dublinské nariadenie nemôže obsahovať sankcie pre členské štáty, ktoré nesúhlasia s mechanizmom povinného prerozdeľovania utečencov. Zníženie štrukturálnych fondov pre členské štáty, ktoré by žiadateľov o azyl neprijali je podľa môjho názoru v praxi nerealizovateľné a aj v rozpore s fungovaním EÚ.

Viac..  Pellegrini pakt OSN nepodporuje, no Lajčáka si chce udržať. Ten ale trvá na svojom

Dublinské nariadenie má aj ďalšie sporné časti, ktoré je potrebné zmeniť. Týka sa to napríklad kritéria rodiny – je potrebná definícia, aby pod rodinou neboli aj veľmi vzdialené príbuzenské vzťahy, ktoré by sa ani nedali identifikovať. Preto verím, že Rada EÚ – Rada ministrov vnútra uvedené Dublinské nariadenie zmenia tak, aby bolo funkčné a nápomocné tak utečencom, ktorí potrebujú pomoc. Zároveň ale bude jednoznačné a budú ho rešpektovať a uplatňovať všetky členské štáty.

O dac

Odporúčame pozrieť

Summit lidrov EU

Samit lídrov EÚ v Bruseli: Theresa May predložila pripomienky k dohode o brexite

BRUSEL / V Bruseli pokračuje posledný tohtoročný summit lídrov krajín Európskej únie. Vypočuli si obavy britských …