EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Európa je napriek terorizmu jedným z najbezpečnejších miest na svete
terorizmus
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európa je napriek terorizmu jedným z najbezpečnejších miest na svete

Európska únia s terorizmom bojuje hneď na viacerých frontoch. Usiluje sa zastaviť radikalizáciu, zlepšuje výmenu informácií a údajov medzi policajnými orgánmi, zvyšuje kybernetickú bezpečnosť a odolnosť vonkajších hraníc, ale aj finančne výraznejšie prispieva protiteroristickým snahám, a zároveň sa snaží obmedziť financovanie terorizmu.

Jedna z francúzskych štúdií uvádza, že na vykonanie teroristických útokov v Paríži v roku 2015 potrebovali teroristi 108 000 eur. Práve pre nevysychajúce finančné zdroje sa Európsky parlament v snahe obmedziť prísun týchto zdrojov zameriava na pranie špinavých peňazí a na organizovaný zločin.

„Terorizmus je prirodzene osobitný druh zločinu, no využíva metódy organizovaného zločinu, teda tých, čo obchodujú s ľuďmi alebo s ľudskými orgánmi, prípadne perú špinavé peniaze,“ uviedla Nathalie Griesbeck zo Aliancie liberálov a demokratov za Európu.

Viac..  Komisia: V digitálnom prostredí sa ľudia musia cítiť bezpečne

Parlament zriadil osobitný výbor, v ktorom bude 30 poslancov skúmať všetky aspekty terorizmu a bude hľadať celoeurópske odpovede na hrozbu, ktorá nad hlavami Európanov neustále visí. Len v tomto roku útočili teroristi v Londýne i v Barcelone. Aj napriek tomu, že teroristická hrozba je stále reálna, patrí Európa k najbezpečnejším miestam na svete. Stále ale je čo zlepšovať.

Pozrite si priložené video:

O vik

Odporúčame pozrieť

Kozloduj

Európsky parlament žiada zvýšenie príspevku na vyraďovanie jadrových zariadení

Európsky parlament vyzval na zvýšenie príspevku Únie v procese vyraďovania už odstavených jadrových zariadení, vrátane …