benova
Monika Flašíková-Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci kritizujú Európsku komisiu. Pre odhalenie daňových rajov robí málo

ŠTRASBURG / Miliardy eur, ktoré by sa dali využiť na školy, cesty, či nemocnice v Únii putujú do daňových rajov a Európska komisia robí málo preto, aby sa to zmenilo. Rovnako ako členské štáty. Takto zhodnotili situáciu európski poslanci po zverejnených dokumentoch nazvaných Paradise papers.

Trinásť a pol milióna uniknutých dokumentov z bermudskej právnickej firmy ukazuje, že mnohí boháči či nadnárodné firmy posielali časť ziskov na Bahamy, Kajmanie ostrovy a Bahamy. “Sú to spoločnosti, ktoré často participujú na štátnych zákazkách, na európskych peniazoch a potom si tie peniaze vyvezú niekam do daňového raja,” uviedla slovenská europoslankyňa Monika Beňová.

Podľa Európskej komisie spočíva kľúčové opatrenie v celoúnijnom zozname daňových rajov, ktoré sa bude týkať daňových poradcov, účtovníkov či finančných expertov. “Ľudia, ktorí pracujú s daňami, budú musieť pravidelne informovať daňové úrady o tom, ak budú zakladať napríklad schránkové firmy v daňových rajoch. Ak budú aktivity nelegálne, úrady môžu konať,” načrtol svoju predstavu eurokomisár pre dane Pierre Moscovici.

Viac..  Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová v Na hrane TV JOJ: SaS-ka nie je nikomu poplatná

Viacerí europoslanci označili kroky Európskej komisie proti nekalým praktikám za nedostatočné. “Exekutíva robí veľmi málo a nie len na úrovni Európskej komisie, ale aj na úrovni štátov,” uviedol slovenský europoslanec Ivan Štefanec. Europoslankyňa Beňová uviedla, že v tomto prípade nie je dôveryhodný ani sám predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý práve v Luxembursku mnohé takéto pravidlá umožnil ako minister financií, neskôr ako premiér. “Som v Európskom parlamente 14 rok a ešte som nevidela jedno reálne opatrenie, ktoré by mohlo racionálnym a skutočným spôsobom tomuto zabrániť,” uviedla Beňová.

Eurokomisia kritiku odmieta a europoslancom zdôraznila, že čierny zoznam daňových rajov bude schválený už do konca tohto roka a nebráni sa ani ďalším, prísnejším opatreniam. Musia to však ešte schváliť aj členské štáty.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Komisia

Komisia predstavuje plány energetického systému budúcnosti a čistého vodíka

Ak sa má stať Európa do roku 2050 klimaticky neutrálnou, potrebuje transformovať svoj energetický systém, …