Domov / POLITIKA / Nad novou vládou Angely Merkel sa zaťahuje. Potenciálny koaličný partner jej povedal nie
Merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkel. PHOTO: © European Union.

Nad novou vládou Angely Merkel sa zaťahuje. Potenciálny koaličný partner jej povedal nie

Rokovania o novej nemeckej vláde skrachovali. Stalo sa tak po tom, čo líder Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner v noci z nedele na pondelok oznámil, že strana už nebude pokračovať v koaličných rokovaniach, pretože odmieta ďalej ustupovať od svojich princípov.

Je lepšie nevládnuť, ako vládnuť nesprávne,” vyhlásil líder FDP Christian Lindner. Čo sa bude po zlyhaní rozhovorov diať ďalej, zatiaľ nie je známe. Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) nemeckej kancelárky Angely Merkel, jednoznačný víťaz parlamentných volieb, ktoré sa konali 24. septembra, chcela zobrať do koalície okrem FDP aj Zelených, s ktorými by sa mohla pokúsiť o sformovanie menšinovej vlády. Nemecko však pravdepodobne čakajú predčasné voľby.

Viac..  Talianska vládna kríza by nemala ovplyvniť zostavovanie Európskej komisie

Merkel sa v pondelok stretne s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, ktorému formálne oznámi zlyhanie koaličných rokovaní. “Je to deň pre hlboké úvahy o tom, ako pokračovať s Nemeckom. Ako kancelárka urobím všetko pre to, aby som zabezpečila dobré riadenie krajiny v nadchádzajúcich zložitých týždňoch,” vyjadrila sa.

Stranám zapojeným do koaličných rokovaní sa nepodarilo vyriešiť viacero sporných otázok. Podľa spravodajského portálu BBC sa značne rozchádzali v problematike daní, migrácie aj ochrany životného prostredia.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Merkel

Merkel: Tridsať dní na vyriešenie sporu o írskej poistke nie je konečný termín

Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že jej stredajšie tvrdenie, že by sa spor o írsku …