Manka
Europoslanec Vladimír Maňka. PHOTO: © European Union- EP.

Vladimír Maňka: Internetové obchody dnes využíva viac ako 290 miliónov obyvateľov v EÚ

BRATISLAVA / Možno aj práve vám sa stalo, že ste si objednali tovar na internetovej stránke a po niekoľkých dňoch zistili, že po objednanej veci a peniazoch ani chýru ani slychu. Nie ste jediný. V Európe takto podvodní predajcovia oklamú milióny ľudí. Európsky parlament chce preto zvýšiť ochranu spotrebiteľov pred podvodmi pri internetových nákupoch a rýchlejšie odhaliť nepoctivých predajcov. Nové nariadenie má tiež rozšíriť právomoci vnútroštátnych orgánov.

“Už dnes využíva internetové obchody viac ako 290 miliónov obyvateľov v EÚ. A je to v objeme až 600 miliárd eur,”povedal Vladimír Maňka z Aliancie socialistov a demokratov. Pravidlá porušovali skoro všetky portály s ponukou dovolenkových zájazdov, elektroniky, ale aj oblečenia, či spotrebiteľských úverov. “Dnes naozaj veľa obchodov funguje už len online a nemajú kamenné predajne, ale dochádza aj k stále väčšiemu počtu podvodov,” povedala Jana Žitňanská za Európskych konzervatívcov a reformistov.

Poslanci schválili celoúniové pravidlá, ktoré by mali zvýšiť ochranu spotrebiteľov pri internetových nákupoch a rýchlejšie odhaliť nepoctivých predajcov. Nová legislatíva odstráni nedostatky, ktoré vyplývajú z odlišných prístupov v jednotlivých členských štátoch.

Viac..  Martin Hojsík: Chceme, aby celá EÚ predchádzala rodovo podmienenému násiliu bez ohľadu na to, či Istanbulský dohovor ratifikujú všetci

“Keď sa bude Slovák obracať na nemecký kontrolný organ, tak s ním bude zaobchádzané ako s občanom Nemecka,” povedal za Európsku ľudovú stranu Ivan Štefanec. Vnútroštátne orgány budú môcť požiadať registrátorov domén a bánk o informácie potrebné pre odhalenie nepoctivých obchodníkov, alebo možnosť nariadiť zreteľné zobrazenie varovania pre spotrebiteľov, či možnosť uložiť pokutu nepoctivému online predajcovi. Viac sa budú v tomto boji angažovať aj Spotrebiteľské organizácie. Napríklad pri nahlasovaní podozrení z porušovania právnych predpisov, o ktorých sa dozvedia ešte pred vnútroštátnymi orgánmi, ako aj pri ich vyšetrovaní.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

peniaze

Systém minimálneho príjmu v EÚ: Zvýšenie podpory, dostupnosti a začlenenia

Europoslanci chcú riešiť súčasnú krízu vysokých nákladov prostredníctvom nového zákona na modernizáciu a posilnenie vnútroštátnych …

Consent choices