utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európsky parlament chce, aby sa do vybavovania žiadostí o azyl zapájali všetky krajiny EÚ

Súčasná migračná kríza ukázala nedostatky európskeho azylového systému stojaceho na tzv. dublinských pravidlách. Po reforme by mali byť spravodlivejšie a udržateľnejšie.

Európsky parlament prijal svoje stanovisko k reforme dublinského nariadenia, ktoré stanovuje pravidlá na vybavovanie žiadostí o azyl v EÚ. Za reformu hlasovalo 390 poslancov, 175 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania. Parlament je teraz pripravený začať rokovania s členskými štátmi (Rada EÚ).

19. októbra novelu pravidiel odhlasovali členovia výboru pre občianske slobody. Žiadosti o azyl by v budúcnosti nemali vybavovať len krajiny prvého príchodu, ale zodpovednosť by sa mala rozdeliť medzi všetkých členov Únie.

Súčasný azylový systém, ktorý reguluje dublinské nariadenie, už v dnešných podmienkach neustojí. Ukázalo sa to v roku 2015, keď o azyl v EÚ požiadalo viac ako milión ľudí utekajúcich pred vojnou, násilím a prenasledovaním.

V Európskom parlamente sa reforme azylového systému venuje poslankyňa Cecilia Wikström, ktorá vypracovala správu k návrhu Komisie. „Mali by sme zaviesť systém, ktorý bude fungovať bez ohľadu na zvýšené alebo znížené množstvo ľudí, aby sme viac nemuseli zavádzať opatrenia pre prípad núdze,“ vysvetľuje význam tejto reformy.

Viac..  Europoslanci žiadajú vyšetrovanie maďarského eurokomisára pre rozšírenie Únie

Budúcnosť európskeho azylového systému 

Za žiadateľov o azyl by mali byť po novom zodpovedné všetky členské štáty EÚ a nielen tie, kam prichádza najviac migrantov, ako napríklad Grécko a Taliansko.

Tieto krajiny by však mali aj naďalej registrovať všetkých prichádzajúcich ľudí a zabezpečiť riadnu ochranu vonkajších hraníc.

Vybavovanie žiadostí by sa malo urýchliť – ľudia, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, by mali dostať status utečenca rýchlejšie a tých, ktorí na azyl právo nemajú, bude EÚ čo najskôr posielať domov.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Európsky parlament zosúlaďuje vnútorné pravidlá s mandátom EPPO

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) aktualizovali jeho rokovací poriadok, aby umožnil vyhlasovať žiadosti hlavného európskeho prokurátora …

Consent choices