zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 46. týždňa 2017

EKONOMIKA EUROZÓNY V 3. KVARTÁLI ŠLIAPLA NA PLYN

NEMECKO: Prvotný odhad medziročného rastu nemeckej ekonomiky za 3. kvartál dosiahol solídnych 2,8 %, čo je najvyššia úroveň rastu za posledných 6 rokov. V predchádzajúcom štvrťroku bol rast HDP krajiny revidovaný o 2 percentuálne body smerom nahor na 2,3 %.

“Finalizácia inflácie v Nemecku veľké prekvapenie nepriniesla. Finálne októbrové čísla rastu spotrebiteľských cien boli v zhode s tými odhadovanými [medziročný rast inflácie CPI na úrovni 1,6 % a HICP na úrovni 1,5 %]. Oproti septembru nemecké ceny v októbri stagnovali a podľa harmonizovanej inflácie HICP dokonca mierne klesli [o -0,1 %].

Nemecký index ZEW vyjadrujúci súčasnú situáciu v novembri vzrástol o 1,8 bodu na 88,8 bodov, čo prekonalo aj pozitívne trhové očakávania. Čo sa týka očakávaní do budúcnosti index ZEW taktiež vzrástol [o 1,1 bodu na 18,7 bodov], no trhy mali optimistickejšie predstavy,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

EUROZÓNA: Pozitívne výsledky prišli z ekonomiky menového bloku. Rýchly odhad HDP eurozóny za 3. štvrťrok poukázal na zrýchlenie tempa rastu na úroveň 2,5 %. V 2. kvartáli vzrástla ekonomika eurozóny o 2,3 %.

Aj v menovom bloku sa vyvíjala hodnota ZEW indexu priaznivo. Spotrebitelia majú očakávania lepšej budúcnosti, keďže hodnota indexu vzrástla z októbrových 26,7 bodov na 30,9 bodov. Produkcia v priemysle eurozóny v septembri medziročne rástla vyšším tempom ako očakávali trhy [3,3 %], avšak nižším ako v auguste [3,9 %].

VEĽKÁ BRITÁNIA: Britská miera nezamestnanosti ILO bola v septembri zhodná s konsenzom trhu, čo znamená, že stagnovala na augustovej úrovni 4,3 %.

USA: V USA boli zverejnené inflačné čísla, ktoré boli ostro sledované vzhľadom na decembrové zasadnutie Fed-u, na ktorom sa očakáva zvýšenie sadzieb. Americká inflácia v októbri medziročne rástla v súlade s odhadom na úrovni 2 % a medzimesačne na úrovni 0,1 % [najslabší rast za posledné 3 mesiace]. Za spomalením inflácie stoja hlavne nižšie ceny energií a benzínu. Oproti septembru ale došlo k spomaleniu cenového rastu, keďže v septembri rástli spotrebiteľské ceny medziročne o 2,2 % a medzimesačne o 0,5 %. Jadrová inflácia dosiahla v októbri medziročný rast na úrovni 1,8 %. Napriek aktuálnemu miernemu spomaleniu inflácie trhy očakávajú zvýšenie úrokových sadzieb na decembrovom zasadnutí Fed-u. Janet Yellenová sa vyjadrila, že inflácia pôjde nahor vďaka dobrej situácii na trhu práce. To sa prejaví aj v raste miezd a následne aj v raste inflácie.

Viac..  Brazília prekročila hranicu 150-tisíc obetí koronavírusu. Viac úmrtí hlásia už len USA

Zverejnené boli aj ceny priemyselných výrobcov – PPI inflácia. Tie v októbri medziročne vzrástli rýchlejším tempom [2,8 %] ako predošlý mesiac, a tiež rýchlejším ako bol trhový odhad.

Maloobchodné tržby sa v októbri vyvíjali priaznivejšie. V porovnaní so septembrom vzrástli o 0,2 %, pričom trhy očakávali stagnáciu. Septembrový rast tržieb v maloobchode bol revidovaný smerom nahor o 0,3 p. bodu na úroveň 1,9 %.

Makro dáta z US realitného trhu sa vyvíjali priaznivo. Výstavba nových domov v októbri medzimesačne vzrástla o 13,7 %. Dosiahla tak viac ako dvojnásobný rast oproti trhovému konsenzu. Priaznivo sa vyvíjali aj stavebné povolenia. Tie v októbri vzrástli o takmer 6 % oproti septembru. Trhové očakávania tento rast prekonal trojnásobne. V septembri oba tieto ukazovatele US realitného vývoja zaznamenali pokles.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

pas, cestovanie

Od 1. októbra 2021 budete potrebovať na cestu do Veľkej Británie už cestovný pas

Od 1. októbra 2021 nebude už pri ceste do Veľkej Británie stačiť občiansky preukaz. Od …