zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 46. týždňa 2017


EKONOMIKA EUROZÓNY V 3. KVARTÁLI ŠLIAPLA NA PLYN

NEMECKO: Prvotný odhad medziročného rastu nemeckej ekonomiky za 3. kvartál dosiahol solídnych 2,8 %, čo je najvyššia úroveň rastu za posledných 6 rokov. V predchádzajúcom štvrťroku bol rast HDP krajiny revidovaný o 2 percentuálne body smerom nahor na 2,3 %.

“Finalizácia inflácie v Nemecku veľké prekvapenie nepriniesla. Finálne októbrové čísla rastu spotrebiteľských cien boli v zhode s tými odhadovanými [medziročný rast inflácie CPI na úrovni 1,6 % a HICP na úrovni 1,5 %]. Oproti septembru nemecké ceny v októbri stagnovali a podľa harmonizovanej inflácie HICP dokonca mierne klesli [o -0,1 %].

Nemecký index ZEW vyjadrujúci súčasnú situáciu v novembri vzrástol o 1,8 bodu na 88,8 bodov, čo prekonalo aj pozitívne trhové očakávania. Čo sa týka očakávaní do budúcnosti index ZEW taktiež vzrástol [o 1,1 bodu na 18,7 bodov], no trhy mali optimistickejšie predstavy,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

EUROZÓNA: Pozitívne výsledky prišli z ekonomiky menového bloku. Rýchly odhad HDP eurozóny za 3. štvrťrok poukázal na zrýchlenie tempa rastu na úroveň 2,5 %. V 2. kvartáli vzrástla ekonomika eurozóny o 2,3 %.

Aj v menovom bloku sa vyvíjala hodnota ZEW indexu priaznivo. Spotrebitelia majú očakávania lepšej budúcnosti, keďže hodnota indexu vzrástla z októbrových 26,7 bodov na 30,9 bodov. Produkcia v priemysle eurozóny v septembri medziročne rástla vyšším tempom ako očakávali trhy [3,3 %], avšak nižším ako v auguste [3,9 %].

VEĽKÁ BRITÁNIA: Britská miera nezamestnanosti ILO bola v septembri zhodná s konsenzom trhu, čo znamená, že stagnovala na augustovej úrovni 4,3 %.

USA: V USA boli zverejnené inflačné čísla, ktoré boli ostro sledované vzhľadom na decembrové zasadnutie Fed-u, na ktorom sa očakáva zvýšenie sadzieb. Americká inflácia v októbri medziročne rástla v súlade s odhadom na úrovni 2 % a medzimesačne na úrovni 0,1 % [najslabší rast za posledné 3 mesiace]. Za spomalením inflácie stoja hlavne nižšie ceny energií a benzínu. Oproti septembru ale došlo k spomaleniu cenového rastu, keďže v septembri rástli spotrebiteľské ceny medziročne o 2,2 % a medzimesačne o 0,5 %. Jadrová inflácia dosiahla v októbri medziročný rast na úrovni 1,8 %. Napriek aktuálnemu miernemu spomaleniu inflácie trhy očakávajú zvýšenie úrokových sadzieb na decembrovom zasadnutí Fed-u. Janet Yellenová sa vyjadrila, že inflácia pôjde nahor vďaka dobrej situácii na trhu práce. To sa prejaví aj v raste miezd a následne aj v raste inflácie.

Zverejnené boli aj ceny priemyselných výrobcov – PPI inflácia. Tie v októbri medziročne vzrástli rýchlejším tempom [2,8 %] ako predošlý mesiac, a tiež rýchlejším ako bol trhový odhad.

Maloobchodné tržby sa v októbri vyvíjali priaznivejšie. V porovnaní so septembrom vzrástli o 0,2 %, pričom trhy očakávali stagnáciu. Septembrový rast tržieb v maloobchode bol revidovaný smerom nahor o 0,3 p. bodu na úroveň 1,9 %.

Makro dáta z US realitného trhu sa vyvíjali priaznivo. Výstavba nových domov v októbri medzimesačne vzrástla o 13,7 %. Dosiahla tak viac ako dvojnásobný rast oproti trhovému konsenzu. Priaznivo sa vyvíjali aj stavebné povolenia. Tie v októbri vzrástli o takmer 6 % oproti septembru. Trhové očakávania tento rast prekonal trojnásobne. V septembri oba tieto ukazovatele US realitného vývoja zaznamenali pokles.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Je škoda, že Nemecko sa rozhoduje zatvárať jadrové elektrárne

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Posledné …