EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Ak nás bude Európa ohrozovať, zvýšime dolet našich rakiet, vyhráža sa Irán
Salami
Husejn Salami, reprofoto.

Ak nás bude Európa ohrozovať, zvýšime dolet našich rakiet, vyhráža sa Irán

TEHERÁN / Pokiaľ bude Európa ohrozovať Irán, Teherán predĺži dolet balistickej rakety nad dve tisíc kilometrov. Uviedla to iránska agentúra Fars s odvolaním na predstaviteľom revolučných gárd.

Francúzsko vyzvalo k nekompromisnému dialógu s Iránom o jeho programu balistických rakiet. Teherán ale trvá na tom, že program je obranný. “Ak sme obmedzili dolet našich rakiet na 2 000 kilometrov, nebolo to pre absenciu technológií,” prehlásil podľa agentúry Husajn Salámí. “Až doteraz sme mysleli, že Európa pre nás hrozbu nepredstavuje, a dolet našich striel sme nezvyšovali. Pokiaľ sa ale Európa chce stať hrozbou, urobíme to,” dodal Salámí

Irán je za svoj raketový program kritizovaný a niektoré krajiny ju označujú za porušenie dohody o obmedzenie iránskeho jadrového programu z roku 2015.

Viac..  EÚ si posvieti na internet. Teroristický obsah sa bude odstraňovať do jednej hodiny

Ako uviedla koncom októbra agentúra Reuters, iránsky prezident Hasan Rúhání prehlásil, že Irán bude aj naďalej vyrábať rakety na obranu štátu a toto rozhodnutie nepovažuje za porušovanie medzinárodných dohôd.

“Zostrojili sme rakety, vyrábame ich a mienime v tom pokračovať. Toto rozhodnutie žiadne medzinárodné dohody neporušuje,”povedal Rúhání v prejave v parlamente.

Irán v septembru predstavil svoju novú balistickú strelu, ktorá je schopná niesť niekoľko bojových hlavíc a má dolet 2000 kilometrov. Zasiahnuť by tak mohla značnú časť Blízkého východu, vrátane Saudskej Arábie a Izraela.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Juncker Trump

EÚ nabáda firmy na obchodovanie s Iránom, Trump krajiny varuje

BRATISLAVA / USA opätovne uvalili tvrdé ekonomické sankcie voči Iránu, tri mesiace po tom, ako Washington …