EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Robert Fico: O kvalitné slovenské potraviny je na čínskom trhu veľký záujem
Fico
Slovenský premiér Robert Fico. PHOTO: © European Union- EP.

Robert Fico: O kvalitné slovenské potraviny je na čínskom trhu veľký záujem

„Musí nám záležať na tom, aby naše vzťahy s Čínou boli partnerské, priateľské a ak budeme tejto destinácii venovať dostatočnú pozornosť, môže to priniesť ovocie,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico, ktorý sa dnes v Budapešti zúčastnil na 6. summite krajín strednej a východnej Európy.

Ako príklad premiér uviedol pravidelný nárast vzájomného obratu tovarov v objeme takmer 7 miliárd dolárov, ale aj prepravu tovarov z Číny do Európy vlakom cez územie Slovenska. „Slovensko má fantastickú zemepisnú polohu, ktorá je mimoriadne dôležitá práve pre prepravu tovaru vlakom z východnej časti sveta, teda z Číny do Európy,“ poznamenal Robert Fico. Keďže  vlaky z Číny prechádzajú po širokorozchodnej železnici, na Slovensku sa musí tovar preložiť, aby mohol ďalej pokračovať smerom na západ a práve vďaka tomu dochádza k zvyšovaniu kapacít slovenského prepravcu Cargo. Prvý takýto vlak dorazil pred niekoľkými dňami do prekladiska v Dobrej. Predseda vlády avizoval, že sa pripravujú dohody, podľa ktorých by do konca roku 2018 mohlo z Číny doraziť niekoľko stoviek podobných nákladných vlakov. „Nám preto musí veľmi záležať na tom, aby sme pokračovali aj vo výstavbe ďalších terminálov na Slovensku,“ povedal premiér.

„Vo svojom vystúpení som požiadal čínsku stranu, aby urýchlili proces vydávania certifikátov na kvalitné potraviny, čo by znamenalo, že budeme môcť naše potraviny vyvážať na tento trh,“ informoval ďalej Robert Fico. Podľa jeho slov je evidentné, že o kvalitné slovenské potraviny je na čínskom trhu veľký záujem.

Viac..  Danko hostil kolegov z V4. Zhodli sa na tom, že ľudia v digitálnom svete nie sú v bezpečí

Predseda vlády SR Robert Fico bude ešte dnes podvečer rokovať s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom. So svojím čínskym kolegom by chcel hovoriť práve o možnosti urýchliť vydávanie certifikátov na vývoz slovenských potravín do Číny a o perspektívach ďalšieho rozvoja železničnej dopravy z Číny.

Základy pre spoluprácu stredo- a východoeurópskych krajín s Čínou vytvorilo hospodárske fórum, ktoré sa v maďarskej metropole uskutočnilo už v roku 2011. Prvé stretnutie na úrovni predsedov vlád Číny a SVE16 s cieľom posilniť spoluprácu najmä v hospodárskej oblasti hostila v apríli 2012 poľská Varšava, ostatné rokovanie skupiny sa uskutočnilo minulý rok v Lotyšsku – v Rige. Význam formátu SVE16 + Čína spočíva v posilňovaní vzájomnej spolupráce a dialógu. Slovensko podporuje konkrétne projekty v oblasti investícií, vedy a výskumu s dôrazom na posilnenie vývozu európskych krajín do Číny. Členmi SVE16 sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

O dac

Odporúčame pozrieť

Summit lidrov EU

Samit lídrov EÚ v Bruseli: Theresa May predložila pripomienky k dohode o brexite

BRUSEL / V Bruseli pokračuje posledný tohtoročný summit lídrov krajín Európskej únie. Vypočuli si obavy britských …