lieky
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Ján Oravec: Terapia liekovou agentúrou

Dôležité je pochopiť, že najnovšie rozhodnutie nepresunúť Európsku liekovú agentúru na Slovensko, či do niektorej z krajín nášho regiónu, nie je len „chybou v programe“. Naopak, spôsob rozhodovania v EÚ je naprogramovaný tak, že generuje tieto chyby systematicky.

U nás je veľmi rozšírená naivná predstava, že lídri členských krajín EÚ sa stretávajú, aby hľadali riešenia, ktoré by boli prospešné pre všetkých. V skutočnosti však hľadajú najmä spôsob ako najlepšie ochrániť vlastné záujmy. Ich rozhodnutia sú výsledkom nikdy sa nekončiaceho handlovania: dnes podporíte vy nás v záležitosti, ktorá je dôležitá pre nás, zajtra na oplátku zasa my vás v niečom, čo je dôležité pre vás. Ani v prípade liekovej agentúry to nebolo inak. Problém je v tom, že tento spôsob prijímania rozhodnutí niektorým krajinám systematicky vkladá do rúk tromfy a iným, rovnako systematicky, sa ujde len Čierny Peter. Čím je krajina väčšia, prípadne čím je dlhšie v EÚ, tým má väčšiu šancu a vytrénovanejšie handliarske schopnosti presadiť jej záujem. Preto západná časť EÚ nad jej východnou časťou dlhodobo vyhráva na celej čiare pokiaľ ide o presadenie vlastného záujmu do rozhodnutí, ktoré potom dostanú zavádzajúci prívlastok „európske“.

Reálne sú však v prospech jednej skupiny krajín a záujmy inej skupiny krajín poškodzujú. Tým vytvárajú napätia a „protibruselské“ nálady, pretože všetci, na ktorých majú také rozhodnutia negatívny dopad, ich vnímajú ako nespravodlivé rozhodnutia Bruselu. Jedným z tých najhorších napríklad bolo predĺženie diskriminácie farmárov z východnej Európy pokiaľ ide o čerpanie eurofondov. Staré členské krajiny si síce presadili, čo chceli, ochránili tak svoj záujem, ale myšlienku jednotnej EÚ krátkozrako potápajú. Rovnako antieurópska je súčasná snaha Francúzska, Nemecka, či Rakúska vytlačiť z ich trhu nepríjemnú konkurenciu z východných krajín a ešte nás prinútiť, aby sme to podporili a následne to označovali za európske riešenie.

Viac..  Michal Šimečka: Sme jedinou krajinou v EÚ, ktorá nemá záujem o nové investície do zdravotníctva

Či už sa to niekomu páči alebo nie, EÚ je o strete záujmov, väčšinou úplne protikladných. My v tomto súboji systematicky ťaháme za kratší koniec. Treba to povedať nahlas. Skúsme otvoriť oči a pochopiť, že skutočnou hrozbou pre EÚ nie sú nejakí euroskeptici. Tí sú len dôsledkom. Tou skutočnou príčinou sú rozhodnutia a la lieková agentúra, ktoré sú bezdôvodne v náš neprospech.  Prehra Slovenska v boji o sídlo Európskej liekovej agentúry môže mať aj pozitívny efekt, blahodárny terapeutický účinok. Ale len v prípade ak prispeje k vyliečeniu u nás tak rozšírenej naivity o tom, ako sa prijímajú tzv. európske riešenia. To nám následne pomôže lepšie obhajovať naše záujmy v EÚ.

Komentár pripravil Ján Oravec, Nadácia F.A. Hayeka.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …