EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä rozpočet a kauzu Paradise Papers
europsky parlament, brusel
Plenárne zasadnutie poslancov EP. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä rozpočet a kauzu Paradise Papers

Poslanci budú tento týždeň hlasovať do rozpočte EÚ na rok 2018, rokovať o založení nového investičného súdu a stretnú sa s novinármi, ktorí otvorili kauzu Paradise Papers.

V stredu počas plenárneho zasadnutia v Bruseli budú poslanci rokovať o rozpočte EÚ na rok 2018 a o deň na to je naplánovane plenárne hlasovanie. Na konečných číslach sa Parlament už predbežne dohodol s členskými štátmi.

V stredu sa bude rokovať aj o založení nového medzinárodného súdu na riešenie sporov medzi investormi a štátmi pri uplatňovaní medzinárodných dohôd ako je napríklad TTIP a CETA. Poslanci sa chystajú Komisii odporučiť, aby navrhla jeho zriadenie.

Výbor pre energetiku bude hlasovať o dvoch správach, ktorú sú dôležitou súčasťou legislatívneho balíka o čistej energii. V jednej z nich sa hovorí šetrení energiou a propagovaní obnoviteľných zdrojov. Hlasovať sa bude aj o reforme pravidiel energickej efektívnosti, vďaka ktorej by sa mali znížiť ceny pre spotrebiteľov a zlepšiť bezpečnosť dodávok.

Viac..  Predseda Poslaneckej snemovne Vondráček ďakuje Slovákom. Vzťahy medzi krajinami sú najlepšie, tvrdí

Poslanci z výboru pre pranie špinavých peňazí si na svoju schôdzu pozvali troch novinárov z Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku, ktorí pomohli odhaliť kauzu Paradise Papers. Debaty vo výbore sa zúčastnia aj komisári Pierre Moscovi a Věra Jourová.

Výbor pre potravinovú bezpečnosťhlasuje o pridávaní fosfátov do mäsa na kebaby. Podľa poslancov to nie je opodstatnené a očakáva sa, že povolenie na jeho pridávanie zrušia.

O dac

Odporúčame pozrieť

Summit lidrov EU

Samit lídrov EÚ v Bruseli: Theresa May predložila pripomienky k dohode o brexite

BRUSEL / V Bruseli pokračuje posledný tohtoročný summit lídrov krajín Európskej únie. Vypočuli si obavy britských …