Domov / POLITIKA / Na post šéfa Euroskupiny zatiaľ kandidujú štyria ministri financií
Peter Kazimir
Slovenský minister financií Peter Kažimír. PHOTO: © European Union.

Na post šéfa Euroskupiny zatiaľ kandidujú štyria ministri financií

BRUSEL – Okrem slovenského ministra financií Petra Kažimíra kandidujú na post šéfa Euroskupiny, čiže neformálneho združenia ministrov financií krajín eurozóny, aj ministri financií Portugalska, Luxemburska a Lotyšska. 

Európska rada informovala, že výber nástupcu doterajšieho šéfa Euroskupiny, holandského socialistu Jeroena Dijsselbloema, sa na pondelkovej schôdzke ministrov financií v Bruseli uskutoční viackolovými voľbami. Podľa agentúry AP sa za favorita na funkciu považuje portugalský socialista Mário Centeno.

Kandidatúru portugalského ministra financií v budúcotýždňových voľbách šéfa Euroskupiny portugalská vláda potvrdila krátkym vyhlásením. Centeno vzdelanie získal na Harvardovej univerzite. Je členom portugalskej vlády, ktorá sa moci ujala v decembri 2015 a demonštratívne zrušila mnohé úsporné opatrenia prijaté v krajine v súvislosti s núdzovou pomocou v sume 78 mld. eur z roku 2011.

Viac..  Rodová rovnosť v EÚ: Čo v tejto oblasti robí Európsky parlament?

Centeno pred tým, ako sa stal ministrom, kritizoval úsporné opatrenia ako príčinu tri roky trvajúcej recesie v krajine. Portugalská ekonomika teraz opäť rastie a prognózuje sa, že za tento rok sa zväčší o 2,3 percenta.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 31. týždňa 2019

EUROZÓNA RÁSTLA V DRUHOM KVARTÁLI POMALŠIE EUROZÓNA: Dôvera v ekonomiku eurozóny v júli klesla o …