krv, zdravie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

V Európe pribudlo viac ako 29 000 ľudí nakazených HIV. Ako je na tom Slovensko?

ŠTOKHOLM / Počet ľudí, u ktorých minulý rok zistili vírus HIV vyvolávajúci syndróm zlyhania imunity (AIDS) zostal v 31 sledovaných krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru oproti predošlému roku 2015 pomerne nezmenený. Celkovo bolo v Európskom stredisku pre prevenciu a kontrolu chorôb nahlásených 29 444 novoinfikovaných.

Zatiaľ čo celkový trend v 31 sledovaných krajinách bol v posledných desiatich rokoch podľa správy pomerne stabilný, rozdiely medzi jednotlivými štátmi sú značné. Minulý rok niektoré z nich po prvýkrát po niekoľkých rokoch zaznamenali pokles novoinfikovaných. Sú to Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Taliansko, Nizozemsko, Španielsko a Británia. Najnižšia miera výskytu nových prípadov HIV bola na Slovensku. 

Muži s počtom 8,9 novonakazených na 100 000 obyvateľov patria medzi rizikovejšiu časť populácie oproti ženám. Najčastejším spôsobom prenosu AIDS je sex medzi mužmi. V sledovaných 31 krajinách sa týmto spôsobom nakazilo 40 percent novonakazených, ďalších 32 percent pripadá na prenos pri heterosexuálnych stykoch. Štyri percentá infekcií HIV vznikajú pri používaní injekčných ihiel a menej ako jedno percento prenosom z matky na novorodenca.

Viac..  V4 volá po férovom rozdelení prostriedkov na obnovu po koronakríze

V správe, ktorú zverejnilo Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb so sídlom v Štokholme, uvádzajú aj štatistiky zo širšieho regiónu, ktorý sa dotýka krajín od Atlantiku po Pacifik, vrátane krajín bývalého Sovietskeho zväzu. V tejto oblasti bolo minulý rok registrovaných 160 453 novoinfikovaných, čo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie historický rekord. Najvyššiu mieru výskytu HIV malo Rusko, za ním bola Ukrajina, Bielorusko a Moldavsko. 

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Hajsel

Slovenský europoslanec Hajšel sa stal spravodajcom Európskeho parlamentu pre Nástroj na podporu platobnej schopnosti

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Robert Hajšel sa stal spravodajcom Európskeho parlamentu pre Nástroj na podporu …