EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Miroslav Mikolášik: Zdravotne postihnutí podali žalostné spovede. Nedostávajú, na čo majú právo
Miroslav MIKOLASIK
Europoslanec Miroslav Mikolášik. PHOTO: © European Union- EP.

Miroslav Mikolášik: Zdravotne postihnutí podali žalostné spovede. Nedostávajú, na čo majú právo

Počas včerajšieho požiarneho cvičenia v Európskom parlamente sme úspešne evakuovali celé poschodia ľudí – až na zopár nepočujúcich kolegov, ktorí poplašné sirény nepočuli. Ak by sa bolo jednalo o skutočný požiar, stali by sa jeho prvými obeťami.

Myslíme na zdravotne postihnutých dostatočne? Počas dnešného European Disability Forum (EDF) , ktoré si pripomína 20. výročie založenia, sme dostali žalostné spovede od predstaviteľov 80 miliónov zdravotne postihnutých. Až 16 % ľudí v celej EÚ sú odopierané aj základné práva a rovné príležitosti.

Európsky parlament sa hrdo pouvažuje za dlhoročného obhajcu práv ľudí so zdravotným postihnutím. Keď sa však bližšie pozrieme na dôslednosť dodržiavania základných ľudských práv, narazíme na nespočetné množstvo právnych dier v legislatíve, vykonávacích predpisoch či rôznych interných nariadeniach. Nezaradenie vizuálnej signalizácie do požiarnych poplašných procedúr preto možno smelo označiť za ohrozenie práva na život.

Považujem za hanebné, že v 21. storočí sa musia ľudia vo vyspelých európskych krajinách dobývať základných práv, obzvlášť napr. volebného práva, čiže práva voliť a môcť byť voleným, ktoré je základom demokratickej spoločnosti a kľúčovým faktorom pri vytváraní právneho rámca (legislatívy). Obmedzený prístup k informáciám potrebným na uplatnenie volebného práva v praxi väčšinu zdravotne postihnutých vylučuje. Vyjadrujem preto pochybnosť nad efektivitou následných legislatívnych a administratívnych krokov, ktoré mnohí smutne ohodnotili ako „O nás bez nás.” S množstvom bariér sa možno stretnúť nielen v legislatíve, ale aj v pri fungovaní verejných orgánov štátnej správy alebo samosprávy, na úradoch a dokonca aj na súdoch – zástancoch spravodlivosti.

Viac..  Miroslav Mikolášik: Európu ničia pseudotémy, pre podstatu Vianoc trpia na Blízkom východe

Každé slovo dnešného 4. parlamentného stretnutia EDF bolo tlmočené do posunkovej reči a každý dokument do Braillovho písma. Aj takto si predstavujem rovnaké zaobchádzanie a odstraňovanie diskriminácie vo verejnom živote. A určite môžeme urobiť viac. Nezabúdajme, že dodržiavanie práv zdravotne postihnutých ľudí sa môže týkať každého, keďže postihnutie môže vyplývať z nehody, chronickej či akútnej choroby alebo z pribúdajúceho veku. Súčasné demokratické trendy naznačujú, že počet zdravotne postihnutých sa do roku 2020 zvýši na 120 miliónov. Preto nesmieme zabudnúť, že solidarita nie je o prižmúrení oka a pasívnej tolerancii, ale o aktívnej spolupráci pri vytváraní lepších podmienok pre všetkých.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil europoslanec Miroslav Mikolášik.

O dac

Odporúčame pozrieť

Timmermans, Tajani

Komisia: Vďaka novému online registru bude EÚ transparentnejšia

Nový online register zjednoduší vyhľadávanie rozhodnutí EÚ prijatých ako delegované akty. Vďaka novému spoločnému online …

 • andrej andreansky

  pan mikolasik
  skoda ze nemate mail v clanku – rad vam poslem moj pribeh
  je vela co napravat
  pekny den

  • Sona Mamina

   Andrej, čo invalid, to príbeh..ale mi ich nezaujímame..

 • Robert Zilka

  Nehnevajte sa pan Mikulášik, ale cely text je velka fraza. Tak, ako aj ostatni zainteresovani, nanajvys vedia porozpravat, co by sme mali, pripadne ani to. Ze sa prekladaju texty do posunkovej reci a brailovho pisma beznemu invalidovi situaciu neriesi. Ako som uz napisal – pred par rokmi existovali danove ulavy, splnitelne podmienky na kompenzacie povedzme na oblecenie, dopravu, kupu auta, prispevky na byvanie,… Ako mi raz opity posudkar povedal, ked mi odobral invalidny dochodok – chod a zarabaj. Teda na tieto kecy kaslem. Postihnutych treba spoznat, stretnut, pytat sa, zaujimat sa a najma – riesit. Su totiz aj taki, co nebudu cely zivot moct zarobit ani cent.

  • Sona Mamina

   presne s Vami súhlasím..posudková lekárka mi povedala, však ešte možte robiť..ale ako, ked nevládzem. po 8 operáciach…po 34 odrobených rokoch mám 150,- euro invalidný dochodok…do dochodku starobného mi pridali robit 10 rokov a každý rok sa od neho vzdalujem..pred tromi rokmi som mala do dochodku 6 rokov a dnes mám zase 6 rokov do dochodku..nechápem, ako može niekto robiť, dokonca podnikať, ked je na plnom invalidnom dochodku, ja som na polovičnom a nevládzem..mám skúsenosti z mojej rodiny a známych, ktorý vo veku do 60 rokov boli na polovičnom invalidnom a sú mrtvi…je veľmi akútne, aby sa zmenili podmienky na invalidný dochodok..pán Mikolášik, tomu sa venujte a pomáhajte..