diskriminacia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Najnovší prieskum o menšinách a diskriminácii poukazuje na nenávisť naprieč EÚ


Najnovší prieskum o menšinách a diskriminácii, ktorý uverejnila Agentúra EÚ pre základné práva, poukazuje na potrebu zavedenia špecifických opatrení pre lepšiu legislatívnu ochranu proti diskriminácii. Prieskum okrem iného poukazuje na rozšírenú diskrimináciu, nedostatočnú toleranciu a nenávisť naprieč EÚ, ktorá môže ohroziť marginalizované komunity.

Niektoré z kľúčových zistení prieskumu:

  • 38% respondentov bolo za posledných 5 rokov diskriminovaných. Týka sa to najmä Severoafričanov (45%), Rómov (41%), občanov pôvodom zo subsaharskej Afriky (39%). Diskriminácia bola najzreteľnejšia v prípadoch hľadania si práce.
  • 31% imigrantov druhej generácie zažilo nenávisťou motivované obťažovanie za posledný rok, 50% z nich ho zažilo najmenej 6x v danom roku
  • menej ľudí patriacich k menšinám ukončilo najmenej stredoškolské vzdelanie (61%) v porovnaní s bežnou populáciou (74%). Tento faktor znižuje ich šancu zamestnať sa.
  • prieskum tiež ukazuje, že tí, ktorí boli obeťami diskriminácie, násilia či obťažovania dôverujú verejným inštitúciám menej a cítia sa menej viazaní ku krajine, v ktorej žijú.
Viac..  TikTok sa zaväzuje, že sa prispôsobí pravidlám EÚ, aby lepšie chránil užívateľov

Prieskum uskutočnila Agentúra EÚ pre základné práva vo všetkých 28 členských štátoch EÚ na vzorke viac ako 25 500 respondentov s rôznym etnickým a migračným pozadím. Výsledky prieskumu boli prezentované počas zasadnutia Európskej rady 6. decembra.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

benzín

Maďarská politika lacnejšieho paliva je diskriminačná voči občanom druhých štátov EÚ

Maďarsko svojou politikou lacnejšieho paliva len pre vozidlá s maďarskými evidenčnými číslami diskriminuje občanov ďalších …