EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Bude zakázané otvárať okná? O chvíľu u nás začne platiť nová európska smernica
energie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Bude zakázané otvárať okná? O chvíľu u nás začne platiť nová európska smernica

BRATISLAVA / V susednom Česku už platí európska smernica o tzv. nútenom vetraní v domoch pomocou vzduchotechniky. Časť verejnosti sa stavia proti. Ľudia sa obávajú zdražovania bytov i rodinných domov. Navyše, ak to má fungovať, nebudú môcť otvárať okná a dopriať si čerstvého vzduchu. Vetranie rekuperáciou by na druhej strane malo výrazne ušetriť výdavky domácnosti na energie. A čo nevidieť to čaká aj nás.

Česká republika sa poponáhľala s platnosťou tzv. nulovej energetickej náročnosti budov. Čo znamená, že nie je možné v budove vetrať cez okno, ale iba pomocou vzduchotechniky. Povinné vetranie tzv. rekuperáciou je len čerešničkou na torte. Ide o smernicu EÚ z roku 2010, ktorú postupne jednotlivé krajiny zavádzajú do praxe.

“Smernica EÚ z roku 2010 o energetickom hospodárení budov bola u nás účinná od 1. januára 2013,” rozpráva Zuzana Viciaňová z odboru komunikácie ministerstva dopravy SR. “Na Slovensku sa implementovala v takých 3 krokoch,” hovorí Petráš Dušan z katedry TZB stavebnej fakulty STU. Najskôr museli mať budovy nízku energetickú náročnosť, na čo stačili plastové okná či zateplenie. “Požiadavka na výstavbu budov od roku 2016 sú na úrovni ultra nízkej energetickej,” povedal Petráš.

Čo si už vyžadovalo napríklad trojité sklá na oknách alebo úspornejšiu výrobu energie. Od januára roku 2020 bude musieť mať každá budova na Slovensku tzv. nulovú energetickú náročnosť. “Bude musieť mať vzduchotechniku s rekuperáciou,” vysvetľuje Petráš.

Viac..  Elektronické platby budú lacnejšie, bezpečnejšie a modernejšie

Bez nej nulu nie je možné dosiahnuť. V Česku sa však voči tomu verejnosť búri. Obáva sa nárastu cien bytov a nákladov. “Aj u nás sa báli, ale ukázalo sa, že je to v poriadku,” uviedla Vicaňová. Zrejme preto, že na Slovensku bol k dispozícii štátny príspevok. Podľa odborníkov investícia do nulovej energetickej náročnosti sa oplatí. Rekuperačné vetranie funguje tak, že teplo s odchádzajúcim vzduchom z budovy nevyfučí, ale ohrieva vzduch, ktorý prichádza z vonku. Ten však nemá tú kvalitu na akú sme zvyknutí.

Chýba mu vôňa, čerstvosť a to môže zvýšiť riziko ochorení dýchacích ciest. “Dnes generácia súčasných tridsiatnikov vo Švédsku a Nórsku má 60 percent astmu,” vysvetľuje Petráš. V našom klimatickom pásme nie sme zvyknutí na vzduchotechniku ako v krajinách južnej Európy. Dilemu zdravie a pohodu versus úspora energie asi každý bude riešiť inak. Pokiaľ budú ľudia hromadne vetrať cez okná, potom je otázne, či do vzduchotechniky investovať.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Benova

Monika Beňová: Deti nesmú byť rukojemníkmi vybavovania si účtov svojich rodičov

Prebiehajúce plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP) bude v rámci tohto týždňa venované aj úprave nariadenia známeho …

 • Daniel

  Viac by sa oplatilo vedcom celého sveta, venovať vývoju lepším a ekologickejším zdrojom energie! Teraz to už nieje problém! Politici zobuďte sa už konečne!
  V dnešných časoch je už množstvo inšpirujúcich námetov na túto tému. Nepotrebujeme už fosílne palivá, ba ani komíny, no vetrať určite potrebujeme!

 • Pásomnica Manhattanská

  Zase nás chcú len zdierať … Europska smernica … hlavná vec že v UK / Británii / ktorá je zakladajúci člen EU / nie je klimatizácia ani v jednej z tých zhnitých plesnivých psích búdach v ktorých zijú ľudia … a to isté platí o všetkých tých smerniciach , ktoré nám nanútili / že zatepľovanie atd. všetci brali púžičky že sa musí zatepľovať … a potom prídeš do UK a zistíš že tu nemajú ani len omietku nieto ešte izoláciu … tehly sú v jednom kuse celý rok mokré a všetko tu hnije … jedna z mála budov , ktoré boli zateplené bol vežiak Grenfell Tower v Londýne , ktorý v lete zhorel do tla a pochoval 71 ľudí

  • Voila

   Zas chce byt niekto extremne mudry a neoveri si ani primitivny fakt o tom, ze Britania NIE JE zakladajucim clenom EU, ale vstupila az v prvej vlne rozsirovania v roku 1973. Dalsia vec je, ze smernice EU su zaväzne len v cieli, ale nie v sposobne jeho dosiahnutia – to ma uz kazdy stat vo svojej kompetencii. Takze ked nieco podla vas VB robi zle, chodte sa stazovat na anglicke stranky a nie tu sirit bludy.